Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. 1 Yıl Kullanılmayan Telefonun IMEI Kaydı Silinecek!

1 Yıl Kullanılmayan Telefonun IMEI Kaydı Silinecek!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
109 0
imei-kayit

Resmi Gazete‘de yayımlanan yeni yönetmelik değişikliğiyle, yurt dışından getirilen ve IMEI kaydı yaptırılmayan telefonların kullanım süresi bir yıla düşürüldü. Bu sürenin sonunda, telefonlar IMEI havuzundan çıkarılarak kullanıma kapatılabilecek.

” Kurumun MCKS’sinde kayıtlı iken son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz bir yıl süreyle elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almadığı tespit edilen cihazlara ilişkin elektronik kimlik bilgileri Kurum tarafından siyah listeye alınır.”

Düzenleme, elektronik kimlik bilgisine sahip cihazların kayıt altına alınmasına yönelik yönetmelikte yapıldı. Yönetmeliğin 6. ve 10. maddelerinde yer alan “kesintisiz yedi yıl” ifadesi, “son sinyal almasından itibaren kesintisiz “bir yıl” şeklinde değiştirildi.

Bu değişiklikle birlikte, yurt dışından getirilen ve kaydı yaptırılmayan telefonlar, son sinyal almasından itibaren bir yıl boyunca kullanılmadığında, havuzdan çıkarılarak kullanıma kapatılabilecek.

Düzenleme, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Bu tarihten sonra, yurt dışından getirilen ve kaydı yaptırılmayan telefonlar, bir yıl içinde mutlaka kayıt yaptırmak zorunda kalacak.

İlginizi çekebilir; Firefox Sahte Yorumları Tespit Edebilecek!

Yeni düzenlemeyle ilgili olarak, yurt dışından telefon getiren vatandaşlar, telefonlarını kaydettirmek için e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecek. Başvuru ücreti ise 2023 yılı için 20.000 TL.

Düzenlemeyle ilgili olarak, vatandaşlardan gelen tepkiler ise ikiye bölünmüş durumda. Bazı vatandaşlar, düzenlemenin kaçak telefonların önüne geçeceğini ve şebeke güvenliğini artıracağını savunurken, bazıları ise düzenlemenin yurt dışından telefon getiren vatandaşları mağdur edeceğini öne sürüyor.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir