Teknoloji Kampüsü

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Haberler
 4. »
 5. 2023’ün en iyi 10 Android özelliği

2023’ün en iyi 10 Android özelliği

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 5 dk okuma süresi
49 0
android

2023 Android kullanıcıları için haberlerle dolu bir yıl oldu. Bunların arasında, işletim sisteminin çalışmasını optimize eden özelliklerin ve yapay zeka (AI) ile ilgili araçların gelişi de var. Son birkaç ay içinde yazılımın en son sürümü olan Android 14 de piyasaya çıktı.

Spotify ve YouTube gibi platformların yılın bu zamanlarında geleneksel olarak yayınladıkları retrospektifler tarzında, şimdi Android’in 2023’te piyasaya sürdüğü en iyi 10 yeni özelliğe bakıyoruz.

 1. Özelleştirilebilir kilit ekranı

Yerel olarak sunulan kilit ekranının özelleştirilmesi kesinlikle 2023’teki ana Android güncellemelerinden biriydi. Renkleri, yazı tiplerini, saat stilini ve diğer ayrıntıları değiştirmenize olanak tanıyor.

Bu özellik, Android 14’ü çalıştırdıkları sürece tüm markaların cep telefonlarında kullanılabilir. Önceden, özelleştirme üreticiye bağlı olarak yalnızca belirli modellerde sunuluyordu.

 1. İzleyiciler hakkında uyarılar
YouTube video

Android cep telefonlarının güvenliğini güçlendirmek için Google’ın sistemi artık kullanıcıları Apple’ın AirTag’leri gibi bilinmeyen izleme cihazlarının varlığına karşı uyarıyor. Amaç, insanların rızaları olmadan izlenmelerini önlemektir.

 1. Emojili sesli mesajlar

Google Mesajlar aracılığıyla arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmak, yeni işlevlerin eklenmesiyle daha da iyi hale geldi. Bunlardan biri, emojiler eşliğinde sesli mesajlar göndererek arkadaşlarınıza sesin konusu hakkında gerçekten ne kadar heyecanlı, şaşkın veya kafası karışık olduğunuzu göstermek.

 1. Drive’da PDF ek açıklamaları

Google Drive uygulamasında PDF’lere serbest elle ek açıklamalar yapmak, 2023 yılında Android tarafından başlatılan bir başka önemli gelişmeydi. Bu araçla, harici programlara ihtiyaç duymadan parmağınızı veya dijital bir kalemi kullanarak yazabilir, çizebilir, pasajları vurgulayabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

 1. Google Asistan’da Ozan

Google’ın sanal asistanı, şirketin üretken yapay zeka sohbet robotu Bard’dan özellikler almaya başladı ve onu daha da akıllı hale getirdi. Entegrasyon sayesinde teknoloji, sesli komutlar aldığında belirli bir konudaki mesajları arayabiliyor, en önemli e-postaları belirleyebiliyor ve çok daha fazlasını yapabiliyor.

 1. Magic Editör

Magic Editor’ün lansmanından bu yana fotoğraflardaki kusurları düzeltmek daha kolay hale geldi. Google’ın üretken yapay zeka görüntü düzenleyicisi, çerçevelemeyi düzeltiyor, istenmeyen nesneleri siliyor, belirli öğeleri değiştiriyor ve Google Fotoğraflar’da başka araçlar da sunuyor. Ne yazık ki bu özellik şimdilik Pixel cep telefonlarıyla sınırlı.

İlginizi çekebilir; Instagram gizlilik özelliğini test ediyor

 1. Yeni erişilebilirlik özellikleri

Android son güncellemelerde birçok erişilebilirlik iyileştirmesine yatırım yaptı. Öne çıkan özellikler arasında ses ve çağrı altyazı oluşturucusuna yeni dillerin eklenmesi ve görüntüleri tanımlamak için yapay zekanın kullanılması, az gören insanlara yardımcı olması yer alıyor.

 1. Google Cüzdan’da QR Kod ödemeleri

Bu yeni özellik, cihazda yakın ödeme teknolojisi olan NFC olmasa bile cep telefonunuzla alışverişler için ödeme yapmanızı mümkün kılıyor. Bu özellik Google Pay kullanılarak yapılan kredi ve banka işlemlerinde kullanılabilir ve Mastercard, Visa ve Elo kartları için Rede, Getnet ve Cielo makinelerinde kullanılabilir.

 1. Gemini Nano

“Google’ın en güçlü yapay zekası” olarak sunulan Gemini, Android’e de geldi. Başlangıçta Pixel 8 Pro’ya özel olan teknoloji, mesajlaşma uygulamalarında akıllı yanıtlar sunuyor, ses dosyalarını yazıya döküyor, videoları ayarlıyor ve diğer görevleri otomatikleştiriyor.

Cep telefonları için tasarlanan sürüm, yeni dilin en temel versiyonu olan Gemini Nano olarak biliniyor.

 1. Android 14

Son olarak, diğer iyileştirmelerin yanı sıra daha iyi pil yönetimi, kullanıcı gizliliğini artıran ayarlamalar, AI duvar kağıtları, flaş bildirimler ve fotoğraflar için Ultra HDR getiren yeni Android sürümünün lansmanından bahsetmeden geçemeyiz.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir