Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. 2,3 Milyar Kullanıcı Wi-Fi Güvenlik Açığı Nedeniyle Risk Altında!

2,3 Milyar Kullanıcı Wi-Fi Güvenlik Açığı Nedeniyle Risk Altında!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
100 0
guvenlik-acigi-wifi

Wi-Fi bağlantılarını yönetmek için kullanılan açık kaynaklı yazılımdaki iki büyük kusur ortaya çıktı ve hem bireyler hem de işletmeler için parola korumalı ağların güvenliğini tehlikeye atıyor. İşte haberin detayları.

Her yerde bağlanabilirliğin olduğu bir dünyada, WiFi ağlarının güvenliği büyük bir endişe kaynağı haline geldi. Geçtiğimiz günlerde WiKI-Eve olarak adlandırılan bir saldırı, yönlendirici teknolojisindeki endişe verici bir güvenlik açığını ortaya çıkararak şifre hırsızlığı risklerini ortaya serdi. Bu ifşaat, Android’de tüm sürümleri etkileyen kritik bir açık ve Google Chrome’da kullanıcı verilerinin güvenliğini çeşitli yönlerden tehlikeye atan bir başka açık da dahil olmak üzere bir dizi endişe verici keşfin ardından geldi.

İlginizi çekebilir; Intel Core i3 13100F ve ASUS RTX 3060 12 GB Hazır Sistem Oyun Performansı!

Yeni keşfedilen iki güvenlik açığı, özellikle de Android’de 2.3 milyar kullanıcıyı etkileyen açık, bu tehditlere karşı koymak telefonların son sürüme güncellemek en isabetli durum olacak.

2.3 milyar Android kullanıcısı yeni WiFi güvenlik açığı tehdidi altında

İlk güvenlik açığı, 2.10 ve önceki sürümlerdeki wpa_supplicant yazılımı ile ilgili olup, Android cihazların yanı sıra Linux ve ChromeOS‘ta da güvenli WiFi ağlarına bağlanmak için yaygın olarak kullanılması nedeniyle özellikle endişe veriyor.

Bu güvenlik açığı sayesinde bilgisayar korsanları WiFi ağlarının normal güvenlik özelliklerini atlayarak ağ sahtekarlığı ve iletilen veriler üzerinde casusluk yapma riski yaratabilir. Bu da 2.3 milyar Android kullanıcısını potansiyel olarak savunmasız bırakarak geniş bir kitleyi kimlik hırsızlığı ve hassas bilgilere yetkisiz erişim gibi risklere maruz bırakıyor.

İkinci güvenlik açığı IWD yazılımından kaynaklanıyor ve esas olarak ev ağlarını etkiliyor, ancak Linux tabanlı cihazlarla sınırlı. Bu tehditlere yanıt olarak şu anda düzeltici önlemler geliştirilmektedir. Bunlar kullanıma sunulana kadar, kullanıcıların gelişmiş güvenlik uygulamalarını benimsemeleri tavsiye edilir. Halka açık WiFi ağlarına bağlanırken güvenli VPN ağları kullanmaları ve duyurulur duyurulmaz cihazlarını düzenli olarak güncellemeleri tavsiye edilmektedir.

Klonlanmış ağların tuzaklarından kaçınmak için bağlanmadan önce ağların gerçekliğini kontrol etmek de önemlidir. Bu önleyici tedbirler, güvenlik çözümlerinin dağıtılmasını ve etkilenen sistemlere uygulanmasını beklerken saldırılara maruz kalma riskini en aza indirmek için gereklidir.

Kaynak : androidheadlines

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir