Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Acil Durumlarda Hayat Kurtarıyor! İşte Breitling Emergency Kol Saati’nin Başarısı

Acil Durumlarda Hayat Kurtarıyor! İşte Breitling Emergency Kol Saati’nin Başarısı

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 5 dk okuma süresi
98 0
Breitling-Emergency

Uzun zamandır pilotların tercih ettiği saat olarak kabul edilen Breitling Emergency, acil durumlarda hayat kurtarabilen bir kol saati. Saatin dahili olarak bir acil durum sinyali sistemi bulunuyor. Saat, 1990’larda piyasaya sürüldü ve bugüne kadar 26 binden fazla insanın hayatını kurtardığı iddia ediliyor.

Serüven nasıl başladı?

Breitling’i 1979 yılında çöküşün eşiğindeyken satın alan ve yeni nesil ikonik Breitling modelleri sayesinde kuvars krizi sırasında ayakta tutan Ernest Schneider ile başladı. İkinci Dünya Savaşı sırasında İsviçre Ordusu sinyal birliklerinde subay olarak görev yapan ve aynı zamanda tutkulu bir pilot ve mühendis olan Breitling, 1980’lerin ortalarında bir NATO konferansında acil durum işaretleri ve ilgili makamlara önemli ölçüde zaman ve paraya mal olan yüksek orandaki yanlış aktivasyonlar hakkındaki tartışmalara katıldı. Kişisel yer belirleme işaretine sahip bir saat fikri bu görüşmelerde doğdu.

Breitling-Emergency

Breitling, bir kol saatine yerleştirilebilecek güvenilir bir işaret teknolojisi oluşturmak için Dassault Electronique ile çalışmaya başladı ve on yıllık bir geliştirme sürecinin ardından Breitling Emergency duyuruldu. 1995 yılında piyasaya sürülen Emergency, etkinleştirildiğinde 121.5MHz’lik uluslararası tehlike frekansında bir sinyal ileten bir işarete sahipti. Bu iletim 167 km uzaklığa kadar alınabiliyordu ve yönlüydü, böylece yetkililer işaretin yerini büyük bir doğrulukla tespit edebiliyordu.

2009 yılında eski 121.5MHz frekansı uluslararası arama ve kurtarma için birincil tehlike frekansı olarak aşamalı olarak kaldırılmaya başlandı. Bunun üzerine Breitling, yeni bir model üzerinde çalışmaya başladı. Dört yıl sonra Emergency II piyasaya sürüldü. Orijinal 121.5MHz yön bulma sinyalinin yanı sıra, artık yetkililer tarafından teknik olarak kişisel yer belirleyici işaret (PLB) olarak sınıflandırılan saat artık dijital olarak kodlanmış 406MHz frekansında da iletim yapıyordu.

İlginizi çekebilir; Google Bard ve ChatGPT Karşılaştırması: Hangisi Başarılı?

Breitling Emergency, her zamankinden daha büyük ve daha iyi bir şekilde geri dönmüş bir saat olarak karşımıza çıkıyor. İlk modelin hayat kurtarıcı özelliklerini koruyan Emergency II, yeni 406MHz frekansı sayesinde daha uzak mesafelere ve daha doğru konum belirleme yeteneğine sahip. Pahalı olsa da, maceracılar için önemli bir güvenlik önlemi sağlıyor.

Breitling Emergency II, ilk bilek tipi çift frekanslı kişisel yer belirleme işaretçisi olma iddiasını taşır. PLB’nin etkileyici kompakt tasarımına rağmen, bir saat olarak Emergency II, 51 mm genişliği ve 21,6 mm yüksekliği ile bileğe heybetli bir duruş sergiliyor. Bununla birlikte, genelinde kullanılan anti-manyetik titanyum sayesinde nispeten hafif 144g ağırlığında.

Bretling Emergencyt kol saati, 2003’te İngiliz pilot Quentin Smith ile yardımcısı Steve Brooks tarafından kullanıldı. İkili helikopterle Drake Geçidi üzerinden geçerken bir teknik problemle karşılaştılar.

Bunun üzerine zorunlu olarak Antarktika yakınlarında bir yere inmişlerdir. İkili bahsedilen kol saatini kullandıkları için sinyal üzerinden 9 saatte yerleri tespit edilerek kurtarıldılar.

Brian Jones ve Bertrand Piccard 1999’un Mart ayında sıcak hava balonuna binerek Dünya’yı dolaşarak bir rekora imza atmayı hedefliyorlardı. Ancak ikiliyi takip eden ekip, Pasifik Okyanusu’nda düştü.

Brian Jones ve Bertrand Piccard ekibin okyanusa düşmesinden sonra panikledi. Bunun üzerine Sahra Çölü’nde ıssız bir yere iniş yaptılar. Kol saatinin çalıştırılmasının ardından 7 saat sonra kurtarıldılar.

Breitling Emergency, dünyanın en gelişmiş acil durum saatlerinden biridir. Hayat kurtarıcı özelliklerine ve benzersiz tasarımına sahip bu saat, havacılar, maceracılar ve diğer riskli işlerde çalışanlar için ideal bir seçimdir. Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir