Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Adobe Lightroom yeni özelliklerle güncellendi

Adobe Lightroom yeni özelliklerle güncellendi

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
37 0
Adobe-Lightroom

Adobe, fotoğraf düzenleme uygulaması Lightroom ‘a iki yeni özellik ekledi. Generative Remove ve Lens Blur olarak gelen özellikler yapay zeka entegre bir şekilde çalışacak. Bu özellikler, Lightroom ekosistemindeki mobil, masaüstü, iPad, web ve Classic sürümlerinde kullanılabiliyor. Ancak her iki özelliğin de ücretli olduğunu belirtel

Lens Blur sayesinde, editörler tek bir tıklamayla fotoğraflarının herhangi bir bölümüne estetik bulanıklık efektleri ekleyebilecek ve yeni ön ayarlar kullanabilecek. Bu araç, hem hobiciler hem de profesyoneller tarafından farklı cihazlardaki resimleri düzenlemek için kullanılabilecek.

Erken erişim aşamasındaki Generative Remove özelliği ise Lightroom kullanıcılarına, desenli gömleklerdeki lekeleri, yemek fotoğraflarındaki masa örtüsü kırışıklıklarını, sudaki istenmeyen yansımaları ve daha birçok unsuru kaldırma imkanı sunuyor. Adobe, bu erken erişim döneminde topluluktan geri bildirim alarak özelliği geliştirmeyi hedefliyor.

Şirket, Generative Remove’un “Lightroom’un şimdiye kadarki en güçlü kaldırma aracı” olduğunu belirtiyor. Bu özellik, kaldırılan alanları yüksek kaliteli, gerçekçi ve çarpıcı sonuçlarla akıllıca eşleştirerek, tek bir tıklamayla fotoğraflardan istenmeyen nesneleri kaldırmayı sağlıyor.

İlginizi çekebilir; Discord ekran paylaşımı nasıl yapılır?

Adobe Creative Cloud Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Ashley Still, “İster hobi amaçlı ister profesyonel bir fotoğrafçı olun, herkes hareket halindeyken fotoğraflarını hızlı ve kolay bir şekilde düzenleyebilmek ister. Firefly’ın büyüsünü Lightroom’un milyonlarca kullanıcısına sunmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Adobe ayrıca, yapay zeka görüntü hizmeti Adobe Firefly’ın Mart 2023’ten bu yana dünya çapında 8 milyardan fazla görüntü ürettiğini açıkladı. Firefly, Adobe Stock gibi lisanslı içerikler üzerinde eğitilmiş olup, telif haklarını ve diğer fikri mülkiyet haklarını ihlal etmeyen, ticari kullanım için uygun içerikler üretebiliyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir