Teknoloji Kampüsü

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Haberler
 4. »
 5. Android 14 ile Android 13 Arasındaki Farklar

Android 14 ile Android 13 Arasındaki Farklar

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 6 dk okuma süresi
1093 1
Android-14-Android-13

Google kısa süre önce Pixel akıllı telefonlar ve cihazlar için Android 14‘ü yayınladı, bu makalemizde size Android 14’ün Android 13’ten farklı özelliklerini aktaracağız. Android 14, Google’ın mobil işletim sisteminin en son sürümüdür ve yeni özellikler ve iyileştirmelerle doludur. Android 13 sağlam bir sürüm olsa da Android 14 onu bir üst seviyeye taşıyor.

İşte Android 14’ün Android 13’ten farkları

 • Geliştirilmiş yazı tipi boyutu ve metin görüntüleme ayarları: Android 14, Android 13’te yüzde 130 olan yazı tipi ölçeklendirmesini artık yüzde 200 olarak sunuyor. Ayrıca doğrusal olmayan ölçeklendirme kullanarak başlıkların ve zaten büyütülmüş diğer metinlerin orantısız bir şekilde büyümemesini sağlıyor. Bu da metni görme bozukluğu olan kullanıcılar için daha okunabilir hale getiriyor.
 • Kilit ekranı özelleştirmeleri: Android 14, kilit ekranı için farklı saat stilleri ve widget ekleme yeteneği de dahil olmak üzere daha fazla özelleştirme seçeneği sunuyor.
 • Yeni pil tasarrufu modu: Android 14, pil ömrünü daha da uzatmak için tasarlanmış yeni bir pil tasarrufu modu sunuyor. Bu mod belirli arka plan etkinliklerini kısıtlıyor ve ekran parlaklığını azaltıyor.
 • Geliştirilmiş gizlilik ve güvenlik özellikleri: Android 14, uygulamalara fotoğraf ve videolarınıza kısmi erişim izni verme ve eski uygulamaların yüklenmesini engelleme gibi bir dizi yeni gizlilik ve güvenlik özelliği içeriyor.

Diğer değişiklikler

Kayıpsız ses formatları için destek: Android 14, FLAC ve ALAC gibi kayıpsız ses formatları için destek kazanıyor. Bu, ses tutkunları için daha iyi bir ses deneyimi sağlar.

Geliştiriciler için yeni API’ler: Android 14, geliştiriciler için özel kilit ekranı widget’ları oluşturma ve yeni Bluetooth özelliklerini kullanma yeteneği gibi bir dizi yeni API içeriyor.

İlginizi çekebilir; YouTube Çok Beğenilecek Özelliğini Duyurdu

Genel olarak, Android 14, Android 13’e göre önemli bir yükseltmedir. Daha kullanıcı dostu, güvenli ve güçlü hale getiren bir dizi yeni özellik ve iyileştirme sunuyor. İşte Android 14’teki bazı yeni özellikler ve değişiklikler

Geliştirilmiş yazı tipi boyutu ve metin görüntüleme ayarları

Android 14’teki yeni yazı tipi boyutu ve metin görüntüleme ayarları, görme bozukluğu olan kullanıcılar için memnuniyet verici bir gelişmedir. Yazı tiplerini yüzde 200’e kadar ölçeklendirebilme özelliği metni çok daha okunabilir hale getirirken, doğrusal olmayan ölçeklendirme de başlıkların ve diğer büyük metinlerin çok büyük olmasını engelliyor.

Kilit ekranı özelleştirmeleri

Android 14’teki yeni kilit ekranı özelleştirme seçenekleri, telefonunuza kişilik katmanın harika bir yoludur. Artık farklı saat stilleri arasından seçim yapabilir ve kilit ekranına widget ekleyebilirsiniz. Bu, önemli bilgilere bir bakışta erişmeyi kolaylaştırır ve telefonunuzun görünümü ve hissi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Yeni pil tasarrufu modu

Android 14’teki yeni pil tasarruf modu, özellikle telefonunuzu yoğun kullanıyorsanız, pil ömrünü uzatmanın harika bir yoludur. Bu mod, belirli arka plan etkinliklerini kısıtlar ve ekran parlaklığını azaltır, bu da tek bir şarjdan daha fazla yararlanmanıza yardımcı olabilir.

Geliştirilmiş gizlilik ve güvenlik özellikleri

Android 14’teki yeni gizlilik ve güvenlik özellikleri platforma hoş bir katkı. Uygulamalara fotoğraf ve videolarınıza kısmi erişim izni verme özelliği, uygulamalara medya kitaplığınıza tam erişim izni vermeden ihtiyaç duydukları erişimi sağlamanın harika bir yoludur. Eski uygulamaların yüklenmesini engelleme özelliği de iyi bir güvenlik önlemi çünkü eski uygulamalar en son güvenlik yamalarına sahip olmayabilir.

Kayıpsız ses formatları için destek

Android 14’ün kayıpsız ses formatlarını desteklemesi ses tutkunları için harika bir haber. Kayıpsız ses formatları, MP3 gibi geleneksel sıkıştırılmış ses formatlarından daha iyi bir ses deneyimi sağlar. Bunun nedeni kayıpsız ses formatlarının sıkıştırma işlemi sırasında herhangi bir kalite kaybına uğramamasıdır.

Geliştiriciler için yeni API’ler

Android 14’teki geliştiriciler için yeni API’ler, geliştiricilere yenilikçi ve güçlü uygulamalar oluşturmaları için daha fazla araç sunuyor. Özel kilit ekranı widget’ları oluşturma yeteneği bunun harika bir örneğidir. Geliştiricilerin, kullanıcılara önemli bilgi ve işlevlere hızlı ve kolay erişim sağlayan widget’lar oluşturmasına olanak tanıyor.

Genel olarak, Android 14, Android 13’e göre önemli bir yükseltmedir. Daha kullanıcı dostu, güvenli ve güçlü hale getiren bir dizi yeni özellik ve iyileştirme sunuyor. Herhangi bir yorumunuz, ipucunuz veya sorunuz varsa, lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

What’s your Reaction?
5
0
1
0

İlgili Yazılar

1 Yorum

 1. Furkan - -

  Benim anlamadığım şu samsung neden android 14 ONE UI 6.0 güncellemesiyle birlikte yıllardan beridir iPhone cihazlarda hali hazırda bulunan varolan pil sağlığı özelliğini bu güncellemeyle niye getirmiyorlar benim bu güncellemeyle en çok istediğim özellikti pil sağlığı özelliğini samsung’un destekleyip getirmemesi çok can sıkıcı bir durum keşke böyle olmasaydı ama elden başka hiç birşey gelmiyor malesef üzücü bir gelişme ne yazık ki yapacak birşey’de yok can sağlığı olsun samsung’un pil API’sini desteklemesini pil sağlığı özelliğinin gelmesini canı gönülden çok ama çok isterdim ama getirmiyor adamlar elbet vardır bi bildikleri herşeyin en hayırlısı olsun herşey nasip kısmet ne diyelim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir