Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Android 14 ile Gelen Güzel Özellikler

Android 14 ile Gelen Güzel Özellikler

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 7 dk okuma süresi
125 0
android-14

Android 14 dünyanın en popüler mobil işletim sisteminin en son sürümüdür ve bir dizi yeni özellik ve iyileştirmeyle birlikte geliyor. Peki yeni işletim sistemi hangi özellikleri sunuyor. İşte Android cihazınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak 10 Android 14 ile gelen özellikler.

Google geçtiğimiz günlerde Android 14 işletim sistemini yayınladı, yazılım şimdiye kadar Google Pixel cihazları için yayınlandı ve şimdi Pixel 4a (5G), Pixel 5 ve 5a, Pixel 6 ve 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 7 ve Pixel 7 Pro, Pixewl 7a, Pixel Fold ve Pixel tablet için kullanılabilir durumda. Ayrıca Yeni Pixel 8 ve Pixel 8 Pro akıllı telefonlar da yeni yayınlanan işletim sistemi ile gelecek.

Kilit ekranınızı özelleştirin

kilit-ekrani

Yeni özellikle birlikte Google nihayet size kilit ekranınızı çeşitli şekillerde özelleştirme olanağı sunuyor. Artık saat ve hava durumu widget stillerini değiştirebilir, yeni widget’lar ekleyebilir ve hatta arka planın rengini değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar> Ekran> Kilit ekranı’na gidin.

Yeni geri hareketini kullanın

geri

Uygulamalarınız arasında gezinmeyi kolaylaştıran yeni bir tahmini geri hareketi sunuyor. Bunu kullanmak için ekranın sol veya sağ kenarından ortaya doğru kaydırmanız yeterli. Daha sonra hangi uygulamaya geri dönmek istediğinizi tahmin edecek ve otomatik olarak ona geçecektir.

Bildirim flaşlarını etkinleştirin

flash

Bildirim flaşları, Android 14’te telefonunuzun kilidini açmanıza gerek kalmadan yeni bir bildirim aldığınızda görmenizi sağlayan yeni bir özelliktir. Bildirim flaşlarını etkinleştirmek için Ayarlar> Bildirimler> Gelişmiş bölümüne gidin ve “Bildirim flaşları” anahtarını açın.

Yeni sürükle ve bırak özelliği

sururkle-birak

Android 14, uygulamalar arasında metin ve görüntüleri sürükleyip bırakmayı kolaylaştırıyor. Bunu yapmak için sürüklemek istediğiniz metin veya resmin üzerine dokunup basılı tutmanız ve ardından diğer uygulamaya sürüklemeniz yeterlidir. Ayrıca metin ve görüntüleri telefonunuzdan bilgisayarınıza sürükleyip bırakabilir ya da tam tersini yapabilirsiniz.

Yazı tipi boyutunu ayarlama

Android 14 artık tüm sistem kullanıcı arayüzünün yazı tipi boyutunu ayarlamanıza izin veriyor. Bunu yapmak için Ayarlar> Ekran> Yazı tipi boyutu’na gidin ve sizin için en rahat olan boyutu seçin.

Kilit açma

Android 14, doğru parolayı girdiğinizde telefonunuzun kilidini otomatik olarak açan otomatik onaylama kilidi açma adlı yeni bir özellik sunar. Bu özelliği etkinleştirmek için, Ayarlar> Güvenlik ve gizlilik > Cihaz kilidi açma bölümüne gidin ve “Otomatik onaylama kilidi açma” anahtarını açın.

Yeni uygulama klonlama özelliğini kullanın

Android 14 artık uygulamaları klonlamanıza izin veriyor, bu da telefonunuzda aynı uygulamanın iki örneğinin yüklü olabileceği anlamına geliyor. Bu, iş ve kişisel kullanım için ayrı hesaplara sahip olmak isteyebileceğiniz WhatsApp veya Facebook gibi uygulamalar için yararlı olabilir. Bir uygulamayı klonlamak için Ayarlar> Uygulamalar> Tüm uygulamaları gör bölümüne gidin ve klonlamak istediğiniz uygulamaya dokunun. Ardından, sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun ve “Uygulamayı klonla “yı seçin.

Yeni ekran kaydedici

Android 14, ekranınızın yalnızca bir bölümünü kaydetmenize olanak tanıyan yeni bir kısmi ekran kaydedici sunuyor. Bu özelliği kullanmak için Hızlı Ayarlar menüsünü açın ve “Ekran kaydedici” düğmesine dokunun. Ardından, “Alan seç” düğmesine dokunun ve dikdörtgeni ekranın kaydetmek istediğiniz alanına sürükleyin.

İstenmeyen izinleri devre dışı bırakma

Android 14, uygulamaların sahip olduğu izinler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. İstenmeyen izinleri devre dışı bırakmak için Ayarlar> Uygulamalar> Tüm uygulamaları gör bölümüne gidin ve izinlerini yönetmek istediğiniz uygulamaya dokunun. Ardından, “İzinler” üzerine dokunun ve uygulamanın sahip olmasını istemediğiniz izinlerin anahtarlarını kapatın.

Yeni pil optimizasyon özellikleri

Android 14, telefonunuzun pil ömrünü uzatmanıza yardımcı olabilecek bir dizi yeni pil optimizasyon özelliği sunar. Bu özelliklere erişmek için Ayarlar> Pil bölümüne gidin ve sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun. Ardından, “Pil optimizasyonu “nu seçin.

İlginizi çekebilir; Firefox Sahte Yorumları Tespit Edebilecek!

Bunlar Android 14’teki birçok yeni özellik ve iyileştirmeden sadece birkaçı. Güncelleme için uygun bir telefona sahip olacak kadar şanslıysanız, mutlaka kontrol edin. Hayal kırıklığına uğramayacaksınız, Pixel cihazları için yeni Android 14 yazılım güncellemesi hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki bağlantıdan Google’da bulabilirsiniz. Android 14 ipuçları ve püf noktaları hakkındaki makalemizi faydalı bulduğunuzu umuyoruz, paylaşmak istediğiniz herhangi bir ipucunuz varsa, lütfen aşağıya bir yorum bırakın ve bize bildirin.

Android 14 ayrıca Samsung, Huawei, OnePlus, Nothing ve daha birçok farklı üreticinin çok çeşitli akıllı telefonlarına da gidiyor, bu cihazların güncellemeyi ne zaman alacağı üreticilere bağlı olacak.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

Kaynak: Google

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir