Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Android 15 bekleme modunda pil ömrünü yüzde 50 artırıyor

Android 15 bekleme modunda pil ömrünü yüzde 50 artırıyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
39 0
android 15

Google, kısa süre önce düzenlenen Google I/O geliştirici konferansında, kullanıcı gizliliği ve güvenliğine odaklanan iyileştirmeler de dahil olmak üzere Android 15 ‘e gelen birçok yeni özelliği açıkladı. Android 15, daha hızlı Doze modu ile pil bekleme süresini 3 saate kadar artırıyor. İşte detaylar.

Doze modu, telefon kullanılmadığında pil tasarrufu yapmak için zaten işletim sisteminde yer alan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Yeni işletim sistemi ile Doze moduna giriş süreci daha da hızlanıyor. Google’ın verilerine göre, Android 15 kullanan cihazlarda Doze modu aktivasyonu Android 14’e kıyasla yüzde 50 daha hızlı gerçekleşecek.

android-15

Doze modu, telefon uzun süre kullanılmadığında arka plan etkinliklerini ve uygulamaların sistem kaynaklarına erişimini kısıtlayarak çalışırken bu sayede, özellikle arka planda gereksiz işlemler yürüten uygulamaların pil tüketimi azaltacak.

İlginizi çekebilir; Android 15 neler sunucak? İşte tüm yenilikler

Google’ın dahili testlerinde bu daha hızlı Doze modu aktivasyonunun bazı cihazlarda pil ömrünü 3 saate kadar uzatabildiği gözlemlendi. Tabii ki kesin pil ömrü artışı cihazın donanımına ve kullanım şekline göre değişiklik gösterebilir.

Ancak bu optimizasyon tüm Android 15 güncellemesini alan cihazlar için geçerli olacak, bu da genel olarak pil ömründe bir iyileşme beklenebileceği anlamına geliyor.

Ayrıca, Doze modundaki bu geliştirmelerin bir sonraki Wear OS sürümü olan Wear OS 6’ya da taşınması bekleniyor. Wear OS 6’nın çıkış tarihi henüz netleşmese de önümüzdeki yıl bir ara piyasaya sürülmesi öngörülüyor.

Android 15’te Doze modunda yapılan iyileştirmeler, Android kullanıcıları için pil yönetiminde önemli bir adım. Bireysel cihazlarda pil ömrü artışı miktarı farklılık gösterebilse de, Doze moduna daha hızlı geçiş, daha uzun pil ömrü elde etmek için umut verici bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir