Teknoloji Kampüsü

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Haberler
 4. »
 5. Android 15 İlk Geliştirici Önizlemesi Yayınlandı!

Android 15 İlk Geliştirici Önizlemesi Yayınlandı!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
111 0
Android-15

Google, Android 15 ‘in ilk Geliştirici Önizleme sürümünü resmi olarak yayınladı. Bu sürüm, gizlilik, güvenlik, performans ve kullanıcı deneyimi gibi alanlarda bir dizi yeni özellik ve iyileştirme getiriyor.

Android 15 DP1’deki Yenilikler:

 • Gizlilik Sandbox’ı: Android API’lerinde, çevrimiçi reklamcılığı mümkün kılarken kullanıcı gizliliğini korumayı amaçlayan bir dizi web standardı olan Privacy Sandbox’ın en son sürümü entegre edildi.
 • Health Connect by Android: Kullanıcıların sağlık ve fitness verilerini uyumlu uygulamalar ve cihazlarla paylaşmalarını sağlayan bir çerçevedir.
 • Dosya Bütünlüğü Koruması: Uygulamaların özel kriptografik imzalarla dosyaları korumasına olanak tanıyan yeni API’ler eklendi.
 • Kısmi Ekran Paylaşımı: Kullanıcıların tüm cihaz ekranı yerine yalnızca bir uygulama penceresini paylaşmasına veya kaydetmesine olanak tanır.
 • Camera2 API İyileştirmeleri: Uygulamaların kamera önizlemesinin parlaklığını artırmasına ve flaş yoğunluğunu hassas bir şekilde kontrol etmesine olanak tanır.
 • Evrensel Midi Paketleri Desteği: Sanal MIDI uygulamalarına genişletilerek kompozisyon uygulamalarının synthesizer uygulamalarını sanal bir MIDI 2.0 cihazı olarak kontrol etmesini sağlar.
 • Android Dinamik Performans Çerçevesi Geliştirmeleri: Uygulamaların güç tüketimlerini daha iyi uyarlamalarına olanak tanıyan yeni bir güç verimliliği modu eklendi.
google-pixel-8

İlginizi çekebilir; AMD Ryzen işlemcilerde güvenlik açığı keşfedildi: Dikkatli olun!

Android 15 DP1’i Nasıl Yüklenebilir?

Android 15 DP1’i denemek istenirse, uyumlu bir Pixel cihazına (Pixel 6, 7 veya 8 serisinde veya Pixel Fold ve Pixel Tablet) ve Android Platform-Tools SDK’ya ihtiyaçları olacak. Geliştirici Önizlemesi kablosuz güncelleme olarak mevcut değildir, manuel olarak yüklenmesi gerekir.

Geliştirici Önizlemesi hatalar içerebilir veya bazı temel günlük özellikler eksik olabilir. Ana akıllı telefonlarda kullanılması tavsiye edilmez.

What’s your Reaction?
0
0
1
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir