Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Android 15 neler sunucak? İşte tüm yenilikler

Android 15 neler sunucak? İşte tüm yenilikler

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 6 dk okuma süresi
55 0
android-15

Android 15 Google I/O’nun ikinci gününde daha ayrıntılı olarak tanıtıldı. İşletim sisteminin bu yılın ikinci yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Android 15’in ilk geliştirici önizlemesi Şubat ayında yayınlandı. Çok az özellik açıklanmış olsa da, o zamana kadar sistem, şirket tarafından son birkaç ay içinde geliştirilen değişiklikleri gösteriyordu.

İlginizi çekebilir; Google I/O 2024 etkinliğinde yapılan tüm büyük duyurular

Google’ın zaman çizelgesine göre, güncelleme Haziran ayından itibaren kararlı durumuna ulaşacak ve nihai sürüm Temmuz ortası ile Ağustos ayları arasında yayınlanacak. Bugünkü duyuruyla birlikte şirket, uyumlu cihazlar için Android 15 beta 2’yi de yayınladı.

1. Veri ve uygulama koruması

Android 15’teki önemli gelişmelerden biri de güvenlikle ilgili. Üçüncü parti uygulamaların kullanıcıların özel verilerini toplaması artık daha zor olacak ve bu uygulamalar güvenli bir sandbox içinde çalışacak. Güncelleme ayrıca kamera ve mikrofon gibi özelliklerin izinlerini yönetmek için özel bir alan olan Gizlilik Göstergesini de uygulamaya koyuyor.

android-15-15144619022194

Bu yeni alan, Google’ın cep telefonunda bir tür “dijital kasa” olarak vurguladığı geleneksel kilitten farklı olarak ekstra kimlik doğrulamasına da sahip. Ayrıca Samsung ve Xiaomi gibi markaların cep telefonlarında bulunan “Güvenli Klasör” aracıyla da çalışıyor. Kullanıcılar burada örneğin bankacılık ya da sağlık uygulamalarını gizleyebiliyor.

2. Hırsızlık durumunda kilitleme özelliği

Güvenlik konusunda Google, Android 15’e yeni bir tür cep telefonu hırsızlık kilidi ekledi. Bu kilit şu şekilde çalışıyor: Birisi cep telefonunuzu elinizden alıp koşmaya, bisiklete binmeye ya da arabayla uzaklaşmaya çalışırsa, cihaz “bilgilerinizin yanlış ellere geçmesini önlemek için hızla kilitlenecek”, diye açıklıyor Google. Şirketin aktardığına göre bu yeni araç yapay zekaya dayanıyor ve “bu yıl içinde” piyasaya sürülecek.

android-15-15145141972197

Bununla birlikte, cep telefonunuz çalınırsa, Google’ın birkaç güvenlik adımı paylaşıldı;

    “Cihazımı Bul” işlevinin devre dışı bırakılmasını önleme;

    Ekran kilidi zaman aşımının artmasını engellemek;

    Fabrika ayarlarına sıfırlanmış bir cep telefonunun sahibinin kimlik bilgileri olmadan tekrar kurulmasını engellemek.

3. Android cep telefonunu çevrimdışı bile kilitleyin

Android 10 ya da sonraki bir sürümü çalıştıran bir cep telefonunuz varsa, cihazınızı kaybetmeniz ya da çalınması durumunda yeni bir müttefikiniz olacak. Google Play Hizmetleri’ne “bu yıl içinde” gelecek bir güncelleme ile “Çevrimdışı Cihaz Kilidi” aracı milyonlarca cihaza ulaşacak.

Uygulamada, birisi cep telefonunuzun bağlantısını kesmeye çalışırsa, böylece izlenemezse, araç o sırada şebeke mevcut olmasa bile ekranı otomatik olarak kilitleyebilecek. Kilitleme, birisi cihazın kilidini çok fazla kez açmaya çalışırsa ve kimlik doğrulama başarısız olursa da gerçekleşebilir.

4. Sahte uygulamalara karşı koruma

Android’in yapay zeka tabanlı işlevlerinden bir diğeri de cihazları hileli veya kimlik avı uygulamalarına karşı korumakla ilgili. Güncellemeyle birlikte Google Play Protect, “uygulamaların hassas izinleri nasıl kullandığını ve diğerleriyle nasıl etkileşime girdiğini” gerçek zamanlı olarak tespit edecek ve “şüpheli davranışları” olup olmadığını analiz edecek.

Başka bir deyişle, bir uygulama standart davranıştan saparsa, Google Play Protect şunları yapabilecektir:

    Uygulamayı Google tarafından analiz edilmek üzere göndermek;

    Kullanıcıyı olası dolandırıcılık konusunda uyarmak;

    Şüpheli faaliyet onaylanırsa uygulamayı devre dışı bırakmak.

Google, Android 15’in tüm bu taramayı kullanıcılardan “herhangi bir kişisel veri toplamadan” gerçekleştirebileceğini garanti ediyor.

5. Sosyal ağlar için iyileştirmeler

Sosyal ağ uygulamalarında daha fazla yerel kamera özelliğinin kullanılabilmesi de sevindirici bir gelişme. Android 15 ile uygulamalar, bu durumlarda kullanımlarını iyileştirmek için API’lere ve sistem kaynaklarına erişebilecek. Bununla birlikte, fotoğraf veya film çekerken cihazın flaşının yoğunluğunu kontrol etmek de mümkün olacak.

6. Android 15’te performans ve pil

Performans konusunda ise Google, Android Dinamik Performans Çerçevesi’nde (ADPF) ayarlamalar yaptı. Burada odak noktası oyunları optimize etmektir, ancak API seti diğer tüm uygulamalara da genişletilebilir. Pratikte bu, çok fazla enerji tüketme eğiliminde olan yazılımların daha iyi yönetilebileceği anlamına geliyor.

Örneğin ağır bir oyun oynarken Android, bu uygulamaların dinamizmi göz önüne alındığında cihazın termal durumunu ve CPU ile GPU’nun kullanımını daha iyi yönetebilecek. Bu yenilik aynı zamanda arka plan uygulamalarının daha az pil tüketimiyle çalışabileceği anlamına da gelmelidir.

7. Artırılmış gerçeklikte (AR) Google Maps

Android’in yeni sürümüyle gelen bir diğer yeni özellik de artırılmış gerçeklik içeriğine doğrudan Google Haritalar uygulamasından erişme imkanı. Cep telefonunuzun kamerasını doğrulttuğunuzda belirli konumlardaki ilgili bilgileri vurgulamaya başlayacaktır. Google bu aracın Samsung ve Qualcomm ile işbirliği içinde geliştirildiğini vurguluyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir