Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Anlık mesajlaşma uygulamalarından ICQ kapanıyor

Anlık mesajlaşma uygulamalarından ICQ kapanıyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
78 0
ICQ

Eskiden birçok kullanıcı tarafından tercih edilen anlık mesajlaşma servisi ICQ, 26 Haziran’da kapılarını tamamen kapatıyor. Resmi sitesinde yer alan duyuruya göre, servis bu tarihten itibaren çalışmayı durdurmuş olacak.

1996’da İsrailli Girişimciler Tarafından Kurulan ICQ, Kısa Sürede Dünya Çapında Fenomen Haline Geldi

ICQ, Kasım 1996’da İsrail merkezli Mirabilis şirketi tarafından kuruldu. Şirketin kurucularından Yair Goldfinger, iki arkadaşıyla birlikte yaklaşık iki ay içinde ICQ (I Seek You) fikrini geliştirdiklerini ve babasının da birkaç yüz bin dolar yatırım yaptığını belirtmişti.

icq

Program İsrail’de geliştirilirken, servis ABD’deki bir apartman dairesinden başlatıldı. Goldfinger’a göre bu kararın ardında internet erişiminin ABD’de daha ucuz olması yatıyordu.

İlginizi çekebilir; Farming Simulator 22, Epic Games Store’da ücretsiz oldu

ICQ’nun popüler bir uygulama haline gelmesi çok uzun sürmedi. 1997 Mayıs’ında 850 bin, 1998 Nisan’ında ise 9 milyon kullanıcıya ulaştı ve bu kullanıcıların 2,5 milyonu her gün ICQ’yu kullanıyordu.

AOL 287 Milyon Dolara ICQ’yu Satın Aldı

ICQ’nun odak noktası grup sohbetlerinden ziyade bire bir sohbetler olması ve o dönemde AIM gibi rakiplerinden daha önce piyasaya sürülmesi, popülaritesini artıran etkenler arasındaydı.

Bu başarı üzerine AOL, Haziran 1998’de Mirabilis ve ICQ’yu 287 milyon dolara satın aldı ve hedeflere ulaşılması halinde 120 milyon dolar daha ödeyeceğini açıkladı. 2001’e gelindiğinde ICQ, 100 milyon kayıtlı kullanıcıyla zirveye ulaşmıştı.

Sosyal Medya Devri İle Birlikte Kullanıcılar ICQ’yu Terk Etti

Ancak diğer mesajlaşma uygulamaları ve sosyal ağların yükselişiyle birlikte ICQ’nun popülaritesi düşmeye başladı. Birçok kullanıcı uygulamayı terk etti. 2010’da AOL, ICQ’yu hala popüler olduğu Rusya pazarında faaliyet gösteren Digital Sky Technologies’e 187 milyon dolara sattı.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir