Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Apple Lightning’i terk edecek!

Apple Lightning’i terk edecek!

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 4 dk okuma süresi
49 0

Lightning girişlerin üzerinden geçen on yılın ardından, nihayet USB-C iPhone’lara gelebilir. Avrupa Komisyonu, tüm elektronik üreticileri ortak bir giriş benimsemeye zorlayacak bir öneri açıkladı.

AB önerisi: Herkes için USB-C, evrensel hızlı şarj ve kutuda şarj cihazı olmayacak.

Yeni teklifler, Avrupa Birliği genelinde elektronik atığı azaltmayı, üreticileri her tür cihazda USB-C standardını benimsemeye zorlamayı ve müşterilerin her şey için tek bir şarj cihazı kullanmasına izin vermeyi amaçlıyor.

Avrupa Komisyonu “uyumlu hızlı şarj teknolojisi”de öneriyor. Başka bir deyişle, üreticilerin neredeyse her şarj cihazıyla uyumlu evrensel hızlı şarj standartları üzerinde birlikte çalışması gerekecek.

Aynı zamanda, cihazlar kutunun içinde adaptörler olmadan gönderilmeye zorlanabilir. Apple ve Samsung’un halihazırda kullandığı fikir, müşterilerin eski şarj cihazlarını yeniden kullanmaya teşvik edebilir. Ortak bir bağlantı girişi ve hızlı şarj standardı varsa, bu sorun olmayacaktır.

Bu son tekliflerin yasalaşması için, daha önce benzer girişimler lehinde oy kullanan Avrupa Parlamentosu’nda oylama yapmaları gerekecek. Bu nedenle, tekliflerin hayata geçirilmesi için önünde bir şans var.

Bu teklifler yasallaştığında, üreticilerin uymak için 24 ayı olacak. Bu tekliflerin gelecek yıl yasalaşacağını varsayarsak, 2024 iPhone 16 ilk USB-C iPhone olabilir. 

iPhone, iPad ve AirPod’ların hepsinin USB-C’ye geçmesi gerekecek

Hacim açısından en önemli kategori akıllı telefonlar olsa da, Avrupa Komisyonu markaların taşınabilir hoparlörler, video oyun konsolları ve kulaklıkların yanı sıra tablet ve kameralarda USB-C konektörleri kullanmasını da istiyor.

Çoğu Android akıllı telefon üreticisi, ürün ekosisteminin tamamında USB-C kullanıyor, bu nedenle Avrupa Birliği için önerilen evrensel konektör değişikliklerinin fazla bir etki yaratması pek olası değil. Öte yandan Apple ciddi şekilde etkilenecek. iPhone şu anda Apple’ın tescilli Lightning girişini kullanıyor. Avrupa Birliği’nde iPhone’u USB-C’ye taşımak, bunun küresel düzeyde de gerçekleşebileceği anlamına geliyor. iPhone’un iki farklı sürümünü oluşturmak mantıklı olmayacaktır.

Apple’ın geçen hafta güncellenen giriş seviyesi iPad’i ve AirPods serisi de Lightning kullanıyor. Bu öneriler, ürünlerin gelecek nesillerinin de USB-C’ye geçmesi gerekeceği anlamına geliyor.

Apple’ın giriş seviyesi sürümü hariç tüm MacBook serisi ve her iPad dahil olmak üzere bir dizi üründe zaten USB-C kullandığını belirtmekte fayda var. Şirketin değişikliklere karşı gösterdiği direnç, muhtemelen Lightning geliriyle daha fazla ilgili – şirket tüm Lightning aksesuarlarından bir komisyon kazanıyor – büyük ihtimal inovasyonla daha az ilgisi bulunuyor. 

Apple, MagSafe ile her şeyi yapabilir mi?

Kayda değer bir nokta, Avrupa Komisyonu’nun değişikliklerinin kablosuz şarj için geçerli olmadığı gerçeği. Başka bir deyişle, Apple son yıllarda söylentilerin öne sürdüğü gibi portsuz bir iPhone duyursaydı , bu son yasaları atlatabilirdi. 
Böyle bir hareket muhtemelen iPhone’un standart olarak kablosuz şarja geçirecektir, ancak Apple’ın MagSafe aksesuarları serisini zorlaması muhtemel duruyor.
What’s your Reaction?
15
4
1
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir