Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Apple, yapay zeka gücünü artırmak için OpenAI ile işbirliğine gidiyor

Apple, yapay zeka gücünü artırmak için OpenAI ile işbirliğine gidiyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
40 0
ChatGPT

Apple’ın yapay zeka alanındaki yeteneklerini güçlendirmek için OpenAI ile yeni bir ortaklık kurması bekleniyor. Bloomberg’den gelen bilgilere göre, iki şirket arasındaki işbirliği, Apple’ın önümüzdeki hafta düzenleyeceği Dünya Geliştiriciler Konferansı’ndaki (WWDC) en önemli duyurulardan biri olacak.

Anlaşmanın iki taraflı faydalar sağlaması öngörülüyor. OpenAI, Apple cihazlarının geniş kullanıcı kitlesine erişim imkanı yakalarken, Apple da yapay zeka araçlarının geliştirilmesinde önemli bir avantaj elde edecek.

Ancak Bloomberg analistlerinden Mark Gurman’a göre, bu ortaklığın kısa ve orta vadeli planları kapsayacağı, uzun vadede ise her iki şirketin de kendi yapay zeka çözümlerine odaklanacağı belirtiliyor. Dolayısıyla, bu işbirliğinin geçici bir nitelik taşıması bekleniyor.

İlginizi çekebilir; Google mesajlar uygulamasına devrim gibi bir yenilik getirdi

apple
Apple

Apple, aylardır yapay zeka özelliklerini yeni işletim sistemi iOS 18 üzerinde geliştirdiğine dair sinyaller veriyor. Söz konusu güncellenmenin, kişiselleştirme ve çok sayıda yapay zeka aracını beraberinde getirmesi öngörülüyor. Bunlar arasında gelişmiş fotoğraf düzenleme özellikleri ve Siri’nin daha yetenekli bir sanal asistan haline gelmesi yer alıyor.

Apple’ın yakın rakipleri Microsoft ve Google’ın yapay zeka destekli sohbet robotlarına rakip olacak bir çözüm sunması da ihtimaller arasında.

Bu tür ortaklıklar Apple için yeni değil. Şirket, geçmişte Intel işlemcilerini kullanarak bilgisayarlarını üretirken, ARM tabanlı kendi yongalarını geliştirene kadar Intel ile benzer bir işbirliği içindeydi.

İki şirketin ortaklığının detayları henüz açıklanmadı, ancak Apple’ın yapay zeka alanındaki yatırımlarını güçlendireceği ve yeni nesil özellikler sunacağı kesin görünüyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir