Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Apple, yapay zeka odağında Meta ile ortaklık kurabilir

Apple, yapay zeka odağında Meta ile ortaklık kurabilir

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
37 0
apple yapay zeka

Apple, yeni iPhone modellerine entegre edilecek yapay zeka özellikleri için teknoloji sektörünün önde gelen isimleriyle görüşmeler gerçekleştiriyor. Wall Street Journal’ın içeriden bir kaynağa dayandırdığı habere göre, Apple ve Meta arasında Llama adlı üretken yapay zeka modelinin Apple Intelligence paketine dahil edilmesi konusunda müzakereler yapıldı. İşte detaylar

Görüşmelerin sonucu henüz netlik kazanmasa da, muhtemelen Llama 3’ün iPhone’lara entegrasyonu üzerine odaklanıldı. Apple’ın ayrıca Anthropic ve Perplexity gibi yapay zeka şirketleriyle de temas halinde. Şirketin daha önce Google Gemini’ye ilgi gösterdiği de biliniyordu.

Apple, Haziran ayındaki WWDC etkinliğinde OpenAI ile işbirliğini duyurmuş ve ChatGPT’nin iOS 18’i çalıştıracak belirli iPhone modellerinde kullanılabileceğini açıklamıştı. Gelecekte daha fazla yapay zeka işbirliği bekleniyor ve kullanıcıların cihazlarında hangi yapay zeka modellerini kullanacaklarını seçebilmeleri planlanıyor.

İlginizi çekebilir; iOS 18 ile Wi-Fi parolalarını paylaşmak kolaylaşıyor

Apple Intelligence, çoğunlukla cihaz üzerinde yerel işlem yapacak şekilde tasarlandı. Şirket, sadece gerekli verilerin kendi sunucularına gönderileceğini belirtiyor. Bu yeni sistem, Siri’nin gelişmiş görevleri yerine getirmesine, web sayfalarını özetlemesine ve metin komutlarıyla emoji üretmesine olanak tanıyacak.

Apple Intelligence’ın bu yılın sonlarına doğru iOS 18 işletim sistemini çalıştıran yeni iPhone Pro modellerinde kullanıma sunulması ve başlangıçta yalnızca İngilizce desteği ile piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ancak, Avrupa Birliği’nde bu özelliklerin bu yıl içinde kullanıma sunulması pek olası görünmüyor. Apple, bazı yeni özelliklerinin Dijital Pazarlar Yasası ile uyumlu olmayabileceğini belirtiyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir