Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Apple’ın WWDC etkinliğinde iOS 18 odak noktası olacak

Apple’ın WWDC etkinliğinde iOS 18 odak noktası olacak

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
43 0
iOS-18

Apple, bu yıl 10 Haziran’da gerçekleşecek olan Dünya Çapında Geliştirici Konferansı’nda (WWDC) yeni nesil yazılım sürümlerini tanıtacak. Bloomberg’den Mark Gurman’ın raporuna göre, iOS 18 yapay zeka özellikleriyle donatılacak ve etkinliğin ana odağı haline gelecek.

iOS 18 yapay zeka destekli özelliklerle gelecek

Gurman’a göre iOS 18, bildirim özetleme aracıyla gelecek. Bu araç, bildirimleri, haber makalelerini özetleyecek ve sesli notları yazıya dökecek. Siri’nin de daha konuşkan bir ton için geliştirilmesi bekleniyor. Böylece iOS 18, proaktif zekaya odaklanacak ve kullanıcıların günlük yaşamlarına yardımcı olacak özellikler sunacak. Raporda ayrıca Apple’ın yapay zeka tabanlı fotoğraf düzenleme araçları ve Takvim uygulamasında iyileştirmeler getireceği belirtiliyor.

İlginizi çekebilir; iPhone 16 pil ömrü konusunda çok iddialı olacak!

Cihaz üzerinde ve bulut tabanlı yapay zeka işleme

Apple, bu yapay zeka özelliklerini cihaz üzerinde işleyecek. Ancak şirket, veri merkezlerindeki Apple silikon çipleri tarafından desteklenen bulut aracılığıyla da yapay zeka hizmetleri sunmayı planlıyor olabilir.

OpenAI ile ortaklık olabilir

Gurman, Apple’ın kendi sohbet robotunu şimdilik duyurmayacağını, çünkü şirketin genel yapay zeka (Gen AI) alanında geride kaldığını belirtiyor. Ancak Apple, WWDC’de OpenAI ile bir ortaklık duyurabilir ve ilerleyen dönemlerde derinlemesine entegre edilmiş bir sohbet robotu piyasaya sürebilir.

Gemini AI için Google ile görüşmeler sürüyor

Apple ayrıca iOS 18’de Google’ın Gemini AI’ını entegre etmek için görüşmeler yapıyor, ancak henüz bir anlaşmaya varılmadı. Her ne olursa olsun, Apple birkaç hafta içinde yapay zeka alanına adım atacak gibi görünüyor. Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir