Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bakan Yardımcısından Starlink Açıklaması!

Bakan Yardımcısından Starlink Açıklaması!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
112 0
starlink

Türkiye’de uzay yarışı hızlanıyor. Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX firmasının, Türkiye’deki hizmetlerini genişletmek ve Starlink uydusunu Türkiye’de faaliyete geçirmek için BTK‘ye resmi başvuruda bulunmasının ardından, BTK’da bir istişare toplantısı yapıldı.

Toplantıya, uydu hizmetleriyle ilgili paydaşlar, haberleşme sektörünün temsilcileri ve SpaceX firmasından yetkililer katıldı.

Toplantıda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, uzay faaliyetlerinin günümüzde tüm ülkeler için hayati bir önem kazandığını ve uzaya konuşlandırılan sistemler hangi ülkeye aitse o ülkeye coğrafi kısıtlamalardan bağımsız imkanlar ve kabiliyetler sunduğunu belirtti.

Sayan, “Bu imkan ve kabiliyetlerden biri de uydular üzerinden sunulan internet hizmeti. Elektronik haberleşme hizmetleri uzun zamandır temel olarak karasal sabit ve mobil şebekeler üzerinden, alternatif olarak da uydular üzerinden sunulabilen bir hizmet iken, günümüzde özellikle düşük yörünge uyduları üzerinden geniş bant internet hizmetinin sunumunun mümkün hale gelmesi ile birlikte haberleşme hizmetinin adeta karadan uzaya taşındığı bir dönemin başlangıcını yapıyoruz” diye konuştu.

İlginizi çekebilir; Amazon Anthropic AI için 4 Milyar Dolar Yatırım Yapıyor

Sayan, Türkiye’nin de uzay yarışında yerini aldığını ve Türksat’ın yanı sıra Plan-S, Hello Space, Fergani Uzay Teknolojileri gibi firmaların da düşük yörünge uyduları üzerinden çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

Sayan, “Uzayda önemli çalışmalara imza atan kim olursa olsun, şartlarımıza uydukları ve gerekli izinleri aldıkları müddetçe onlarla birlikte çalışmak bizleri mutlu eder” dedi.

Toplantıda, Starlink uydusu hakkında sektör paydaşlarıyla fikir alışverişinde bulunuldu ve SpaceX firmasından yetkililerin sunum gerçekleştirdi öğrenildi.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir