Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Beklenen olmadı: Martı hisseleri düşüşte!

Beklenen olmadı: Martı hisseleri düşüşte!

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 3 dk okuma süresi
21 0
martı

Martı, ülkemizin önde gelen girişimleri arasında yer alarak hızla büyüyen bir şirket haline gelmişti. Şimdi ise Martı, nihayet New York Borsası’na adımını attı. Martı, 8,69 dolarlık bir hisse değeriyle borsaya girdi ancak kısa bir süre sonra hisse değeri hızla gerileyerek 5,03 dolara düştü.

Martı’nın başlangıçta Türkiye’deki yolculuğu elektrikli scooterlarla başlamış ve daha sonra genişleyerek büyümüştü. Birkaç hafta önce, Martı’nın New York Borsası’na (NYSE) katılacağı haberleriyle gündeme gelmişti. Şirket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) onayını alarak borsaya giriş için hazırlıklarını tamamlamıştı.

Martı’nın New York Borsası’ndaki işlem görmeye başlama tarihi, önceden 13 Temmuz olarak belirlenmişti ve bugün itibarıyla gerçekleşti. MRT sembolüyle New York borsasında işlem görmeye başlayan Martı, ancak çok kısa bir süre sonra hisse değerinde düşüş yaşadı. Şirketin başlangıçta 8,69 dolar olan hisse değeri, 5,03 dolara kadar geriledi. Martı’nın mevcut güncel değeri ise 5,79 dolar olarak belirlendi.

martı

Martı Hisse Değerindeki Belirsizlik

Martı’nın halka arzı SPAC (Özel Amaçlı Edinim Şirketi) yöntemiyle gerçekleştirildiği için, şu anda halka arz edilen hisse miktarı ve şirketin değerlemesi hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Nisan 2022 itibarıyla 100 milyon dolarlık bir değerlemeye ulaşan Martı’nın CEO’su, SEC onayını aldıktan sonra memnuniyetini dile getirmişti. Şirket, binlerce çalışanı, milyonlarca kullanıcısı ve 45 binden fazla aracıyla paylaşımlı, çevreci, elektrikli ulaşımı Türkiye’nin dört bir yanına yayma hedefiyle çalışmalarına devam etmektedir. Martı’nın New York Borsası’na açılmasıyla birlikte daha da büyüyeceği öngörülmektedir.

Gelecek yıllarda, tüm ulaşım araçlarının elektrikli ve paylaşımlı olacağına inanılmaktadır. Martı, dünyanın en büyük ekonomisiyle aynı borsada yer alarak NYSE’ye doğrudan açılan ilk Türk firması olma onuruna erişti.

Geçmişte paylaşılan bir bilgiye göre Martı’nın New York Borsası’nda işlem görmeye başlamasıyla şirketin bilançosuna brüt 280 milyon dolarlık bir nakit girişi olması bekleniyordu. Ayrıca, halka arz sonrasında şirketin sermayesini artırarak araç filosunu genişletmesi ve yeni hizmetleri sunması için kaynaklara daha kolay erişebileceği düşünülüyordu. Martı’nın bu adımıyla Türkiye’nin ilk doğrudan New York Borsası’na açılan şirketi olma unvanını kazandığı belirtiliyor.

What’s your Reaction?
4
11
2
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir