Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Boeing dolandırıcılık suçunu ve cezayı kabul etti

Boeing dolandırıcılık suçunu ve cezayı kabul etti

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
25 0
Boeing

Boeing, iki ölümcül 737 MAX kazasıyla ilgili soruşturmada ABD Adalet Bakanlığı ile anlaşmaya vardı. Şirket, dolandırıcılık suçlamasını kabul ederek 243,6 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti.

Söz konusu kazalar, 2018 ve 2019 yıllarında Endonezya ve Etiyopya’da meydana gelmiş ve toplam 346 kişinin hayatına mal olmuştu. Boeing’in suçu, 737 MAX uçaklarındaki yeni yazılım hakkında Federal Havacılık İdaresi’ne (FAA) bilerek yanlış bilgi vermekti.

Adalet Bakanlığı, 30 Haziran’da Boeing’e bir uzlaşma anlaşması teklif etmiş ve şirkete 7 Temmuz’a kadar ya anlaşmayı kabul etmesi ya da FAA’yı dolandırmak için komplo kurmak suçlamasıyla yargılanması için süre vermişti.

Anlaşmanın detayları şöyle:

  1. Boeing, önümüzdeki üç yıl içinde güvenlik ve uyum programlarını güçlendirmek için en az 455 milyon dolar harcayacak.
  2. Şirket yönetim kurulu, kazalarda hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla görüşmek zorunda kalacak.
  3. Şirketin uyumluluğunu denetlemek üzere bağımsız bir gözlemci atanacak ve üç yıl boyunca kamuya yıllık ilerleme raporları sunulacak.
boeing
1628496382390 boeing 737

İlginizi çekebilir; BYD, milyar dolarlık yatırımla Türkiye’de fabrika kuracak

Ancak anlaşma, kaza kurbanlarının ailelerinden tepki topladı. Bazı ailelerin avukatları, Boeing’in yargılanmasını ve daha ağır cezalarla karşılaşmasını istiyor. Bu nedenle, davaya bakan Yargıç Reed O’Connor’a anlaşmayı reddetmesi için baskı yapmayı planlıyorlar.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için hala mahkeme onayı gerekiyor. Boeing sözcüsü ise şirketin Adalet Bakanlığı ile prensipte anlaşmaya vardığını doğruladı.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir