Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Brave Gizlilik İhlali ile Kullanıcıları Kızdırdı

Brave Gizlilik İhlali ile Kullanıcıları Kızdırdı

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
73 0
Brave

Gizlilik odaklı web tarayıcısı Brave, bazı kullanıcıların Windows bilgisayarlarına sessizce VPN hizmetleri yüklüyor. Tarayıcının Windows PC’lere kullanıcıların izni olmadan kendi VPN hizmetini yüklediği ortaya çıkmasıyla kullanıcıların tepkisine neden oldu.

2022’de başlatılan girişim, Güvenlik Duvarı + VPN hizmeti olarak bilinen VPN hizmetini, kullanıcı tercihlerinden bağımsız olarak Windows cihazlardaki tarayıcı kurulumuna ekledi. Kullanıcı tarafından açıkça abone olunmadığı sürece VPN hizmeti devre dışı kalsa da bu yaklaşım gizliliği sağlamakla övünen bir tarayıcı şirketinin şeffaflığı konusunda endişelere yol açtı.

Brave, hizmetleri yüklemeden önce kullanıcılara fikirlerini sormuyor

Şimdilik, bu garip davranış Brave tarayıcısının Windows sürümüne özel gibi görünüyor. Şirketin mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Brian Clifton’ın GitHub’daki bir yazısında açıkladığına göre, kullanıcılar Windows makinelerinde VPN hizmetlerinin varlığını ‘VPN’ ve ‘Wireguard’ olarak listelendikleri hizmet yöneticisi aracılığıyla kontrol edebilirler.

İlginizi çekebilir; Windows 11 Pro Şifreleme Hizmetleri SSD’leri %50 Yavaşlatıyor

Ancak şirket, daha ideal bir yaklaşımın, bu hizmetlerin kullanıcı aktif olarak etkileşime girdikten ve abone olduktan sonra indirilmesi ve böylece daha şeffaf ve rızaya dayalı bir süreç sağlanması olduğunu kabul ediyor.

Şimdilik, Brave’in kullanıcı onayı istemek için politikasını değiştirip değiştirmeyeceği bilinmiyor. VPN’i manuel olarak kaldırmak mümkün olsa da Brave kurulum sürecini değiştirmediği sürece, gelecekteki herhangi bir güncelleme VPN’i yeniden devreye sokabilir.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir