Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Çin akıllı telefon pazarında 11 çeyrek sonra büyüme!

Çin akıllı telefon pazarında 11 çeyrek sonra büyüme!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
67 0
cin

Çin akıllı telefon pazarında 11 çeyrek sonra nihayet 2024 yılının ilk çeyreğinde yıllık büyüme gerçekleşti. Pazar araştırma firması TechInsights‘a göre, ilk altı akıllı telefon üreticisi toplu olarak pazar payının %95,1’ini oluşturarak pazar yoğunluğunda bir artışa işaret etti.

Çin akıllı telefon pazarında son durum

Oppo %16,9 pazar payı ile zirvede yer alırken, Honor, Huawei ve Vivo sırasıyla %16,7, %16,6 ve %16,1 pazar paylarıyla onu izliyor. Xiaomi %15,0 pazar payı ile beşinci sırada yer alırken, Apple ilk beşin dışında %13,7 pazar payı ile geride kaldı.

cin

Huawei, ABD’nin ticaret kısıtlamaları nedeniyle işini ülke dışına genişletmeyi planlasa da, ülkedeki kayıp konumunu hızla geri kazandığını gösteriyor. IDC’nin raporlarına göre, 2024 yılının ilk üç ayında Honor ve Huawei sırasıyla %17,1 ve %17 pazar payı ile ilk sırada yer aldı. Bunu sırasıyla %15,7, %15,6 ve %14,6 pazar payına sahip Oppo, Apple ve Vivo takip ediyor.

İlginizi çekebilir; Telegram hesap silme nasıl yapılır?

Pazarın geri kalanında ise Meizu’nun geleneksel akıllı telefonlardan yapay zeka donanımına odaklanması gibi bazı değişiklikler göze çarpıyor. Bu değişimin arkasında yatan neden, daha küçük akıllı telefon üreticilerinin ülkedeki zorluklarla karşılaşması olabilir.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın. Ayrıca bizi takip etmeye devam edin.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir