Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mobil Cihazlar
  4. »
  5. Dün Başlayan “Telefonlara Zam” Uygulaması Bugün Geri Çekildi

Dün Başlayan “Telefonlara Zam” Uygulaması Bugün Geri Çekildi

Akıllı telefon ithalatında gözetim uygulaması kapsamında belirlenen asgari fiyat sınırının artırılması kararı iptal edildi.

Fevzi Mert Gözbaşı Fevzi Mert Gözbaşı - - 4 dk okuma süresi
0
Akıllı Telefonlar Zam

Yaklaşık bir ay önce Resmi Gazete’de yayımlanan zam bildirisi, 28 Mart itibarıyla yürürlüğe girmişti. Bu bildiri, akıllı telefonlar için birim gümrük değerini 200 dolardan 350 dolara yükseltmekteydi. En basit ifadeyle, gözetim belgesi olmayan ithalatçılar tarafından Türkiye’ye getirilen en düşük fiyatlı telefon bile 350 dolar olarak kabul edilecek ve vergilendirme buna göre yapılacaktı. Ancak bu karar bugün itibarıyla bu karar geri alındı.

Gözetim belgesi almayan ithalatçıların, Türkiye’ye 100 dolarlık telefon getirseler bile 350 dolar olarak gümrük işlemi yapacaklarına dair düzenleme iptal edildi. Bu düzenleme uygulansa idi, düşük fiyatlı telefonlara zamlı uygulama başlayacaktı.

İthal telefonlar için zam uygulaması kararı geri çekildi!

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan bildiri ile; ithal cep telefonları için birim gümrük değerini 200 dolardan 350 dolara çıkaran düzenleme iptal edildi.

İthalattan gözetim uygulaması, vergi kayıplarını önlemek amacıyla yürürlüğe konulmuştu. İthal edilen ürünlerin birim gümrük değeri ile belirlenen asgari fiyatın altında kalan ürünler, gözetim uygulaması ile ithal edilmeye başlanmıştı.

Gözetim uygulaması, özellikle yerli üreticileri korumayı amaçlıyor. Bakanlık, yerli üreticileri korumak adına ithalat sürecinde ek vergi talep ediyor. Bu bağlamda, ithal edilen ürünün KDV matrahı, ürünün satışı sırasında hesaplanacak KDV matrahından çok daha yüksek oluyor.

Yeni düzenleme, akıllı telefon fiyatlarına nasıl yansıyacaktı?

201 dolarlık bir telefon; Mevcut dolar kuru (19,09) ile 3.837 TL vergisiz fiyata sahip. Buna ek olarak; 1.172 TL KDV, 2.170 TL ÖTV, 465 TL TRT bandrol ücreti, 38 TL Turizm Bakanlığı katkı payı eklendiğinde, 7.683 TL fiyat etiketi görülüyor. Tabii ki satıcıların yerel fiyatlandırma politikalarıyla fiyatın daha düşük veya yüksek olabileceği de unutulmamalı.

Yeni düzenleme ile bu akıllı telefon, aynı fiyata ithal edilmiş olsa bile 350 dolara ithal edilmiş gibi vergilendirilecekti. Bu nedenle fiyat şu şekilde değişecekti:

  • 3.837 TL vergisiz fiyat,
  • 2.040 TL KDV,
  • 3.779 TL ÖTV,
  • 809 TL TRT bandrol ücreti,
  • 66 TL Turizm Bakanlığı katkı payı

Sonuç olarak, aynı telefonun yeni düzenlemeyle birlikte fiyatının 10.531 TL olacağı öngörülebilirdi. Evet, aynı telefon ne yazık ki yeni düzenleme sonrasında yaklaşık 2.850 TL zamlanacaktı.

İthalatçılar, Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanan gözetim belgesine sahip olduklarında bu düzenlemeden etkilenmeyeceklerdi. Gözetim belgesinin nasıl alınabileceği hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki içeriğimize başvurabilirsiniz.

*Önceki gözetim uygulaması limiti 200 dolar olduğu için, yeni düzenlemeden etkilenecek en düşük fiyatlı telefonun 201 dolar olması gerekiyordu.

What’s your Reaction?
12
9
2
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir