Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Elon Musk açıkladı: Apple cihazlarını şirketlerinde yasaklıyor!

Elon Musk açıkladı: Apple cihazlarını şirketlerinde yasaklıyor!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
20 0
Elon Musk

Elon Musk, iPhone üreticisinin OpenAI‘yi işletim sistemi düzeyinde entegre etmesi halinde şirketlerinde Apple cihazlarının kullanımını ve bunlara erişimi yasaklama konusunda uyarıda bulundu.

Elon Musk, şirketin OpenAI teknolojisini işletim sistemi seviyesine getirme planlarına devam etmesi halinde Apple cihazlarını şirketlerinde yasaklamaktan bahsetti. Bu uyarıyı X’teki bir gönderi aracılığıyla paylaştı ve şöyle diyor,

Elektrikli araç üreticisi Tesla ve roket üreticisi SpaceX’in CEO’su ve sosyal medya şirketi X’in sahibi olan Musk, X’te yaptığı bir paylaşımda “Bu kabul edilemez bir güvenlik ihlalidir” dedi.

Hatta şirketlerine Apple cihazlarını getiren ziyaretçilerden iPhone’larını bir kafeste saklanacağı güvenlikte kontrol etmelerinin isteneceğini belirtti.

Apple ve OpenAI, ChatGPT 4o’yu iOS, macOS ve iPadOS’a belirli sınırlamalarla ücretsiz olarak getiren anlaşmalarını doğruladı. Apple, bu yılın ilerleyen günlerinde bu cihazlarda daha fazla avantaj ve erişim elde etmek için ücretli OpenAI üyeliğinizi bile bağlayabileceğinizi söylüyor. Musk’ın bazı şeyleri abartma eğilimi var ve Apple cihazlarını yasaklama kararı listesine eklenen son karar.

İlginizi çekebilir; Apple Intelligence ile Apple ekosistemi daha da genişliyor!

Şirket, cihazlarında OpenAI aracılığıyla bağlantı kurduklarında bile kullanıcı verilerini gizli tutma konusunda kapsamlı bir şekilde konuştu. Ancak Musk, OpenAI’nin gölgeli uygulamalarını kullanacağını ve Apple’ın arkasından verilerinize kaynak sağlamaya çalışacağını düşünüyor.

elon-musk

Apple, verileri cihaz üzerinde tutmak için yoğun bir şekilde şirket içi donanım ve çipler kullanırken, diğer bazı uygulamalar, özellikle diğer üçüncü taraf AI modellerini Apple Intelligence ekosistemine uyarladığında, bulut sunucusu aracılığıyla işlenecektir.

Musk, Apple’ın OpenAI gibi şirketlerle ortaklık kurmak yerine kendi yapay zeka modelini oluşturma yoluna gitmesi gerektiğine dikkat çekti.

Musk’tan gelen bu alıntılar pek de sürpriz değil çünkü onun kamuoyundaki duygularını ve OpenAI ve Sam Altman’a karşı nefretini hepimiz biliyoruz.

Musk, 2015 yılında kurucularından olduğu OpenAI’ye ve CEO’su Sam Altman’a Mart ayı başında dava açmış ve girişimin kâr amacı gütmeden insanlığın yararına yapay zeka geliştirme yönündeki orijinal misyonunu terk ettiklerini söylemişti.

Ayrıca OpenAI’ye meydan okumak ve viral sohbet robotu ChatGPT’ye bir alternatif oluşturmak amacıyla kendi girişimi xAI’yi kurdu.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir