Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Elon Musk, Yeni Bir Devrin Başlangıcını Yaptı ! Neuralink Nedir ?

Elon Musk, Yeni Bir Devrin Başlangıcını Yaptı ! Neuralink Nedir ?

Fevzi Mert Gözbaşı Fevzi Mert Gözbaşı - - 2 dk okuma süresi
0

Elon Musk, geçtiğimiz yıllarda nörobilim ile ilgili başlatmış olduğu ”Neuralink” ‘in haberini vermişti. Dün yapılan canlı yayın ile tam kapsamınlı olarak Neuralink’in detaylarını tüm dünya ile paylaştı.

Elon Musk bu ürün ile birlikte, öncelikle hafıza kaybı ve nörolojik sorunlar yaşayan insanların sorunlarının çözümüne odaklanmak istiyor. alzeimer, hafıza kaybı,felç,depresyon gibi sorunların bu cihaz sayesinde ortadan kalkabileceğini belirtti. Ürün kafatasına yerleştirildikten sonra tamamen saçların altında kaldığı için herhangi bir görüntü bozukluğuna sebebiyet vermeyeceği belirtildi.

Ürün, 3 domuz üzerinde teste tabii tutuldu. Bu domuzlar, Neuralink‘i kullanan, kısmen kullanıp çıkartılan ve hiç kullanmayıp nörolojik bozuklukları olan domuz olarak kısımlara ayrıldı. Bir süre Neuralink‘i kullanıp çıkartılan domuzda herhangi bir kalıcı bozukluğa sebep olmadığı aktarıldı.

Musk, Neuralink takılı olan domuz üzerinde tüm beyin fonksiyonları kontrol edilip, tahminleri ve beyin fonksiyonları okunabildiği bildirdi. Mobil cihazlardan tüm bu aktivitelerin izlenip, raporlanabileceği aktarılan bilgiler arasında yer alıyor. Musk,ürünün 1000$ ve altında bir fiyata satılabileceğini ve herkese ulaşılabilir bir ürün olabileceği aktardı. Neuralink‘in detaylı özellikleri aşağıdaki tabloda yer alıyor.

Musk, canlı yayın sırasında bu projenin bir finansal yatırım olarak görülmesinden ziyade, bu projede çalışabilecek bilim insanlarını bir çatı altında toplamayı hedeflediği belirtti. Ürünün test aşaması ise öncelikle, felç geçiren ve nörolojik sorunlar yaşayan insanlar üzerinde uygulanacak.

What’s your Reaction?
11
7
1
3

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir