Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. En Çok Satan Otomobil Üreticisi Belli Oldu!

En Çok Satan Otomobil Üreticisi Belli Oldu!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 4 dk okuma süresi
128 0
cok-satan-otomobil-ureticisi

En çok satan otomobil üreticisi belli oldu. Toyota, yaklaşık 11,2 milyon araç satışıyla otomobil satışlarında dünya 1 numarası olma konumunu 4 yıldır sürdürüyor. Ancak Japon devi, son derece hareketli bir pazar olan elektrikli otomobillerde çok geride kaldı. Şu an için Tesla tartışmasız liderliğini koruyor.

En Çok Satan Otomobil Üreticisi: Toyota!

Toyota ise zirvede kalmaya kararlı. Japon devi, Ocak ve Aralık 2023 tarihleri arasında sattığı yaklaşık 11,2 milyon araçla 4 yıldır dünyanın 1 numarası olma konumunu koruyor. Bu iyi performans, Grubun çeşitli markaları olan Toyota, Lexus, Daihatsu ve Hino’nun satışlarını da kapsamaktadır. Japon şirket için 2023, 2022’ye göre %7,2’lik bir artışla kayıtlarda önemli bir artışa işaret ediyor.

İlginizi çekebilir; Samsung Galaxy S24 Plus vs Galaxy S24 Ultra[Video]

Toyota’ya göre, bu rakamlar özellikle hibrid araçlarının satışlarındaki patlamadan kaynaklanıyor ve küresel yarı iletken kıtlığının sona ermesinden bahsetmeye bile gerek yok. Hatırlanacağı üzere üretici, 2021 yılında elektronik bileşen sıkıntısı nedeniyle üretimini %40 oranında azaltmak zorunda kalmıştı. Yukarıda da belirtildiği gibi, Toyota şu anda 4 yıldır dünya otomobil pazarında bir numaralı pozisyonu elinde tutuyor. Bu unvanı 2020 yılında Alman devi Volkswagen’den aldı ve o zamandan beri elinde tutmayı başardı.

VW, 2023 yılında 9,24 milyon araç satışıyla gümüş madalyayı hala elinde tutuyor. Japon rakibi gibi Alman şirket de 2022 yılına kıyasla +%12’lik bir artış kaydetti. Son olarak, Güney Koreli Hyundai 7,3 milyon adetlik satışla 3. sırada yer alıyor.

Toyota içten yanmalılarda 1 numara olmaya devam ediyor… ancak elektrikli araçlarda geride kalıyor

Bununla birlikte, Toyota’nın oldukça geride kaldığı bir sektör var: elektrikli otomobil pazarı. 2023 yılında sadece 104.018 watt-elektrikli araç satan Japon şampiyonu, Tesla ve yıl içinde teslim ettiği 1,81 milyon elektrikli model ile karşılaştırıldığında sönük kalıyor… Dünyanın 1 numaralı elektrikli otomobil üreticisi bu kadar düşük performansı nasıl açıklayabilir?

Her şeyden önce, Toyota bunu gizlemiyor, Japon markası elektrikli motorlara gerçekten inanmıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Akio Toyoda geçtiğimiz günlerde Ocak 2024’te Tokyo’da düzenlenen bir satış etkinliğinde bunu yineledi. Ona göre elektrikli araçlar gelecekte hiçbir zaman küresel pazar payının %30’undan fazlasını oluşturmayacak. Bunun yerine sürücülerin daha verimli ve çevre dostu olduğunu söylediği hibrit ve hidrojen yakıt hücreli araçlara yöneleceğini söylüyor. Elektrikli araçlara duyulan bu güvensizlik Toyota’nın watted menzilinin azlığına doğrudan yansıyor. Fransa’da özel müşterilere yönelik katalog sadece bZ4x’ten oluşuyor. Bunu PROACE City Electric ve PROACE Electric gibi ticari araçlar takip ediyor. Dolayısıyla Toyota, Volkswagen, Stellantis ve Tesla’nın başını çektiği rakiplerinin sunduğu elektrikli katalogların zenginliğini yakalamaktan çok uzak.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın. Bir dahaki sefere görüşmek üzere!

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir