Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Epic, App Store’un Yeni Kurallardan Memnun Değil

Epic, App Store’un Yeni Kurallardan Memnun Değil

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
126 0
epic

Epic Games, Apple’ın App Store kullanımına ilişkin yeni kurallarını eleştirdi. Şirketin CEO’su Tim Sweeney, değişiklikleri “çöp” olarak nitelendirdi ve Apple’ın “kötü niyetli bir uyum” içinde olduğunu söyledi.

Apple, Dijital Pazarlar Yasası’na uymak için Avrupalı kullanıcılar için iOS’taki App Store’da çeşitli politika değişiklikleri yaptı. Bu değişiklikler arasında uygulamaların yandan yüklenmesinin mümkün hale getirilmesi, App Store’un oyun akışına izin vermesi ve geliştiricilerin uygulamalarına alternatif uygulama içi ödeme yöntemleri eklemesine izin verilmesi yer alıyor.

Sweeney, yeni politikanın geliştiriciler için hala iyi çalışmayacağını savundu. Ona göre, geliştiriciler App Store’da münhasırlık ve orada geçerli olan kurallar ile “yeni, yine yasadışı, rekabete aykırı kurallar” kullandığını söylediği yeni politika arasında seçim yapmak zorunda kalacaklar.

İlginizi çekebilir; TRT, Avrupa Kupası Maçlarının Yayın Hakkını Aldı

Apple, yandan yüklenen uygulamalara uygulayacağı ödemeye de atıfta bulundu. Bir milyondan fazla indirilen uygulamalar için geliştiricilerin yılda ilk yükleme başına 50 sentlik bir “Çekirdek teknoloji” ücreti ödemesi gerekecek.

Epic, yine de Epic Games Store’u iOS’a getirmeyi planlıyor. Bunu yapmak için Epic, yüzde sıfır ila 12 arasında bir komisyon almayı planlıyor. Ancak Sweeney, bu konuda henüz ayrıntı vermedi.

Epic ve Apple arasındaki App Store anlaşmazlığı, uzun süredir devam eden bir hukuk mücadelesine konu olmuştu. Epic, Apple’ın App Store’daki rekabeti engellediğini iddia ederek, şirketin uygulama içi ödeme sisteminin antitröst yasalarını ihlal ettiğini öne sürmüştü.

Apple, Epic’in iddialarını reddetmiş ve uygulama içi ödeme sisteminin geliştiriciler için en iyisini sağladığını savunmuştu.

Apple’ın yeni politikaları, Epic ile Apple arasındaki anlaşmazlığı sona erdirmeye yardımcı olabilecek mi? Bu sorunun cevabı, uygulamanın nasıl uygulanacağına ve geliştiricilerin yeni kurallara nasıl tepki vereceğine bağlı olacak.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir