Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Firefox Sahte Yorumları Tespit Edebilecek!

Firefox Sahte Yorumları Tespit Edebilecek!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
82 0
firefox

Firefox, çevrimiçi bir ürün sahte yorumlar içerdiğinde kullanıcıları uyaran yapay zekâ destekli bir özelliğe kavuşuyor. Kullanıcılar ürün sayfasına ulaştığında, araç “kullanıcılar” tarafından bırakılan yorumların doğruluk derecesini gösteren 5 üzerinden bir puan veriyor. Alışveriş yaparken kandırılmaktan kaçınmak için kullanışlı bir yol olacak. İşte detaylar.

Geçtiğimiz mayıs ayında Mozilla, satıcı sitelerinde bırakılan sahte yorumları tespit etmek için tasarlanan yeni bir özelliğin Firefox’a geldiğini duyurmuştu. O zamandan beri, bir ürün hakkındaki yorumun bir yapay zekâ tarafından yazıldığını tespit edebilen yapay zekâ kullanımından bahsedilmişti.

İlginizi çekebilir; Samsung, Video ile Apple’ı Hedef Aldı!

Birkaç ay sonra, bu araç nihayet kullanıcıların ilgisini çekmeye başlamış gibi görünüyor. Kuruluşun bir sözcüsü The Verge’e yaptığı açıklamada Mozilla’nın “Amerika Birleşik Devletleri’nde sınırlı bir kitle içinde” ilk testlere başladığını söyledi. Review Checker adı verilen özellik, arama çubuğunun sağ tarafında küçük bir etiket simgesi şeklinde yer alıyor.

Firefox sahte incelemelerle mücadele etmek için yapay zekayı kullanacak

firefox-review-checker

Üzerine tıklandığında, ürün sayfasını analiz eden bir kenar çubuğu ve daha da önemlisi, İnternet kullanıcıları tarafından bırakılan yorumların 5 yıldızlı bir derecelendirmesi ortaya çıkıyor. Derecelendirme ne kadar yüksekse, sayfa o kadar güvenili olduğunu gösterecek. Değilse, yorumların tamamen yanlış olma ihtimali yüksek olduğunda kullanıcıyı uyaracak.

Review Checker, Mozilla ile vakfın bu yılın başlarında satın aldığı FakeSpot arasındaki iş birliğinin bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, “yanıltıcı olma olasılığı en yüksek olanları belirlemek için incelemeler arasındaki kalıpları ve benzerlikleri” tespit etmek üzere eğitilmiş bir yapay zekâ geliştirdi. FakeSpot ayrıca Chrome ve Safari için bir uzantının yanı sıra bir Android ve iOS uygulaması da sunuyor.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir