Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Gmail için İstemci Şİfreleme Özelliği Duyuruldu

Gmail için İstemci Şİfreleme Özelliği Duyuruldu

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
0
Gmail

Bu yılın başlarında web’de Gmail için istemci tarafı şifrelemeyi kullanıma sunduktan sonra, artık Android ve iOS kullanıcıları da şifrelenmiş mesajları doğrudan cihazlarından okuyabilir ve yazabilecek.

Şirket Cuma günü geç saatlerde yaptığı bir güncellemede, “Bu, kullanıcılarınızın uyumluluk ve yasal gerekliliklere bağlı kalarak mobil cihazlarında her yerden en hassas verilerinizle çalışmasına olanak tanır” dedi.

Gmail mobil uygulamaları şifrelenmiş postaları yerel olarak desteklediğinden, kullanıcıların şifrelenmiş mesajlarına erişmek için birden fazla uygulama indirmelerine ya da harici bir portala gitmelerine gerek kalmıyor.

İlginizi çekebilir; Oppo’nun AndesGPT Modeli, Yapay Zeka Arenasında GPT-4’ü Hedefliyor

gmail

Teknoloji devi, “Workspace, güvenli tasarımlı kriptografik kütüphaneler kullanarak bekleyen ve aktarılan verileri şifrelerken, istemci tarafı şifreleme, şifreleme anahtarları ve verilerinize erişim üzerinde tek kontrole sahip olmanızı sağlar” açıklamasını yaptı.

İstemci taraflı şifreleme, “e-posta gövdesindeki ve eklerindeki hassas verilerin Google sunucuları tarafından çözülememesini” sağlar ve şifreleme anahtarları ve bu anahtarlara erişmek için kimlik hizmeti üzerindeki kontrolü elinizde tutarsınız.

Herhangi bir mesaja istemci tarafı şifreleme eklemek için kilit simgesine tıklayın ve ek şifrelemeyi seçin, ardından mesajınızı oluşturun ve normal şekilde ekler ekleyin.

Bu özellik Google Workspace Enterprise Plus, Education Plus ve Education Standard müşterileri tarafından kullanılabilecek.

Uctan uca şifreleme özelliği

Teknoloji devi Google, web tarayıcısındaki Gmail’e uçtan uca şifreleme özelliğini de sunmuştu .Uygulama sayesinde kullanıcılar alan adları içinde ve alan adları dışında şifrelenmiş e-postalar gönderip alabilecekler. Google’a göre, e-posta ve satır içi resimler de dahil olmak üzere ekler uçtan uca şifrelenecek.

Neler düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlar kısmından bize bildirin. Ayrıca yeni gelişmelerden haberdar olmak için lütfen bizi takip etmeye devam edin.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir