Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Google, 911’i mesajlar uygulamasına entegre ediyor

Google, 911’i mesajlar uygulamasına entegre ediyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
38 0
google

Google, ABD’deki Android kullanıcılarının acil durumlarda 911’e Zengin İletişim Hizmetleri (RCS) protokolünü kullanarak mesaj gönderebilmelerini sağlamak için acil durum teknoloji şirketi RapidSOS ile iş birliği yaptığını duyurdu.

911 araması yapılamadığı durumlarda, Android kullanıcıları artık acil yardım çağrısı yerine metin mesajı gönderebilecek. Bu özellik, acil durum müdahale ekiplerine kullanıcıların kesin konumunu iletecek ve yüksek çözünürlüklü fotoğraf ile video paylaşımına olanak tanıyacak.

İlginizi çekebilir; iPhone 15 kullanıcılarına güncelleme müjdesi!

911’e mesaj gönderme işlevi, Google Messages uygulamasını kullanan ABD’li Android cihaz sahipleri tarafından kullanılabilecek. Ancak RCS tabanlı olduğundan, ilerleyen dönemlerde iPhone gibi diğer cihazlara da yaygınlaşması bekleniyor.

Bu kış itibarıyla Amerika Birleşik Devletleri’ndeki acil çağrı merkezlerinde hizmete sunulacak olan özellik sayesinde, acil durum çağrılarının iletildiği ve görüntülendiği teyit edilebilecek. Ayrıca, acil yanıtlayıcıların mesajları görüp görmedikleri de takip edilebilecek.

Google, RCS’nin acil durum 911 metinleri için sağlayacağı faydaları şu şekilde açıkladı: Hassas konum, dil ve isteğe bağlı tıbbi bilgi paylaşımı, acil durumun daha net aktarılması için yüksek çözünürlüklü görüntü ve video gönderme seçenekleri.

Teknoloji devi, “sektör ortakları” ile iş birliği yaparak RCS’yi “her yerde acil durum hizmetleri mesajlaşması için standart” haline getirmeyi hedefliyor.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir