Teknoloji Kampüsü

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Teknoloji Haberleri
 4. »
 5. Google, Android 15 beta 1 güncellemesini kullanıma sunuyor

Google, Android 15 beta 1 güncellemesini kullanıma sunuyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
109 0
Android-15

Google, heyecanla beklenen Android 15 ‘in ilk beta sürümünü yayınladı. Bu sürüm, Mart ayında sunulan Android 15 Geliştirici Önizlemesi 2’nin ardından geliyor ve kullanıcıları ve geliştiricileri yeni işletim sisteminin sunduğu gelişmiş özelliklerle beraber geliyor.

Android 15 Beta 1’deki Yenilikler

Android-15
 • Kenardan Kenara Ekran: Artık tüm uygulamalar, büyük ekranlara otomatik olarak uyum sağlayacak şekilde tasarlanıyor. Bu sayede, kullanıcılar her uygulamada tutarlı ve modern bir deneyim yaşayacak.
 • Geliştirilmiş NFC Deneyimleri: Dokunarak ödeme işlemleri daha hızlı ve güvenli hale geliyor. NFC’ye duyarlı birden fazla uygulamayı destekleyen Android 15, parmak izlerini kullanarak NFC etkileşimlerinde güvenliği de artırıyor.
 • Karakterler Arası Doğrulama: Çince ve Japonca gibi dilleri kullanan kullanıcılar için metin okunabilirliğini önemli ölçüde artıran bir özellik.
 • Uygulama Arşivleme: Nadiren kullanılan uygulamaları cihazdan kaldırmadan depolamak mümkün. Bu sayede cihazda yer kazanılabilirken, ihtiyaç duyulduğunda uygulamalar kolayca geri yüklenebiliyor.
 • Uygulama Yönetimli Profil Oluşturma: Geliştiriciler, uygulamalarında profil oluşturma bilgilerini kolayca toplayarak performans analizlerini daha basit bir şekilde gerçekleştirebiliyor.
 • Geliştirilmiş Braille Desteği: USB ve Bluetooth üzerinden HID standardını kullanan Braille ekranlar için daha iyi bir deneyim sunuluyor.
 • Uçtan Uca Şifreleme için Anahtar Yönetimi: E2eeContactKeysManager, Android uygulamalarında uçtan uca şifrelemenin daha kolay hale gelmesini sağlayarak kriptografik anahtarları güvenli bir şekilde yönetmeyi mümkün kılıyor.
 • Güvenli Arka Plan Etkinliği Başlatma: Kötü amaçlı uygulamaların arka planda diğer uygulamaları ön plana çıkarmasını engelleyerek kullanıcı güvenliğini artırıyor.

Hangi telefonlara gelecek?

Android 15 Beta 1, Pixel 6, 6 Pro, 6a, 7, 7 Pro, 7a, 8, 8 Pro, Pixel Fold ve Pixel Tablet cihazlar da dahil olmak üzere geniş bir yelpazede Google cihazında kullanılabilecek.

İlginizi çekebilir; MediaMarkt tatil kampanyası devam ediyor

Halihazırda Android 14 Beta Programına veya Geliştirici Önizleme 2’ye katılmış kullanıcılar, OTA güncellemesi aracılığıyla Android 15 Beta 1‘e yükseltme yapabilecekler. Yeni kullanıcılar ise Android Beta Programına resmi web sitesi üzerinden katılarak güncellemeleri alabilirler.

Google, Android Beta Programına katılan kullanıcıları, uygulama uyumluluğunu test etmeye ve Android Beta Geri Bildirim uygulaması aracılığıyla geri bildirimde bulunmaya teşvik ediyor.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir