Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Google, Chrome kullanımını ikiye katlamak istiyor!

Google, Chrome kullanımını ikiye katlamak istiyor!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
38 0
Chrome

Google, önümüzdeki altı yıl içinde iPhone kullanıcılarının yarısının Safari yerine Chrome’u tercih etmesini hedefliyor. The Information‘ın güvenilir kaynaklara dayandırdığı habere göre, teknoloji devi bu hamleyle Apple’ın Safari tarayıcısına olan bağımlılığını azaltmayı amaçlıyor.

Raporda, Google’ın uzun süredir iPhone sahiplerini kendi uygulamalarına çekme çabasında olduğu belirtiliyor. Son beş yılda Google uygulamalarını kullanan iPhone sahiplerinin oranı yüzde 25’ten yüzde 30’a yükselmiş, ancak bu artış son dönemde yavaşlamış durumda.

İlginizi çekebilir; iPhone 16 Pro’ya büyük yenilik: 5x optik zoom geliyor

Google, kullanıcı sayısını artırmak için bazı özellikleri kendi uygulamalarına özel hale getirmiş; Discover akışı ve web sitesi görsellerini Google üzerinden arama gibi işlevler bunlara örnek gösterilebilir. Şirket, bu yılın başlarında eski Instagram yöneticisi Robby Stein’ı kadrosuna katarak, daha fazla iPhone kullanıcısını Google ve Chrome uygulamalarına çekme görevini ona verdi.

chrome

Stein’ın planları arasında, yapay zeka teknolojisini kullanarak Google uygulamalarını daha cazip hale getirmek var. Örneğin, AI Overviews özelliğinin yalnızca Chrome’da kullanılabilir olması düşünülüyordu. Bu özellik, Gemini tabanlı bir yapay zeka botunun arama sonuçlarının en üstünde gösterilmesini ve sorguları yanıtlamasını sağlıyor. Ancak, bu özellik daha sonra Safari dahil diğer tarayıcılara da sunuldu.

The Information’a göre, Google’ın iPhone kullanıcılarını kendi uygulamalarına çekme çabası, şirketin Safari’de varsayılan arama motoru olma konumunu kaybetme endişesinden kaynaklanıyor. Google, yıllardır Apple’a milyarlarca dolar ödeyerek bu konumunu koruyor. Ancak, devam eden antitröst davası sonucunda Google aleyhine bir karar çıkması halinde, bu anlaşmanın geleceği tehlikeye girebilir.

Google’ın bu hedefi gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği ve gelecekteki yapay zeka özelliklerinin sadece kendi tarayıcısına mı özel olacağı henüz netlik kazanmamış durumda. Teknoloji dünyasındaki bu rekabet, önümüzdeki yıllarda kullanıcı deneyimini nasıl şekillendireceği merakla bekleniyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir