Teknoloji Kampüsü

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Haberler
 4. »
 5. Google I/O 2024 etkinliğinde yapılan tüm büyük duyurular

Google I/O 2024 etkinliğinde yapılan tüm büyük duyurular

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 5 dk okuma süresi
98 0
Google-I_O-2024

Google, 15 Mayıs’ta gerçekleştirdiği I/O 2024 etkinliğinde yapay zekaya odaklanan bir dizi yeniliği duyurdu. Bu yenilikler arasında Gemini uygulaması ve Gems’in yanı sıra Google Workspace ve Google aramalarına eklenen yapay zeka özellikleri de yer alıyor.

İlginizi çekebilir; Apple iOS 17.5 ve iPadOS 17.5’i Yayınladı

Gemini’de Neler Var?

 • Gemini Pro 1.5: Tüm geliştiricilere açık hale gelen Gemini Pro 1.5, 35 dil desteği ve 2 milyon token bağlam penceresi sunuyor.
 • Project Astra: Evrensel yapay zeka aracısı olarak tanımlanan Project Astra, kamera aracılığıyla gerçek zamanlı etkileşim imkanı sunuyor. Bağlamı anlayabilen ve hızlı iletişim kurabilen Project Astra, nesneleri tanıyabiliyor, konum bilgisine erişebiliyor ve yaratıcı içerikler üretebiliyor.
 • Gemini Live: Yaz döneminde kullanıma sunulacak Gemini Live, sesli komutlarla Gemini ile etkileşime geçmenizi sağlıyor.
 • Gems: Kişiselleştirilebilir GPT’ler benzeri Gems ile kendi özel öğretmeninizi, yoga eğitmeninizi veya aşçınızı oluşturabilirsiniz.
 • Veri Analizi: Gemini App’e eklenecek veri analizi özellikleri, tablolar ile görselleştirmeyi kolaylaştırıyor.

Google Workspace’te Yapay Zeka:

 • Gemini Entegrasyonu: Gemini ile okul yazışmalarını özetleyebilir veya Google Meet toplantılarının önemli noktalarını öğrenebilirsiniz.
 • Gemini Paneli: Önümüzdeki ay kullanıma sunulacak Gemini paneli, öneriler ve otomasyonlar sunuyor.
 • Gemini Destekli Ekip Arkadaşı: Sohbet odalarındaki konuşmaları tarayan, soruları yanıtlayan ve görev takibi yapan yapay zeka iş arkadaşınız, problemleri de çözüyor.
 • Ask Photos: Bu yaz piyasaya sürülmesi planlanan Ask Photos ile araba plakası gibi bilgilere erişebilir ve anılarınızda gezinerek içerik deneyimi yaşayabilirsiniz.
 • NotebookLM: Gemini 1.5 entegrasyonu ile sesli notlarınızı kişiselleştirilmiş bir içeriğe dönüştürebilirsiniz.

Aramada Üretken Yapay Zeka: Bırakın aramayı Google yapsın

Geçtiğimiz 25 yılda teknoloji alanında köklü değişimlerin yaşandığına tanık olduk. Bu sırada Google Arama’nın yeteneklerini artırmak ve arama deneyimini yeniden tasarlamak için çok çalıştık. Web’deki en iyi şeyleri bulmanıza yardımcı olmak için temel bilgi kalitesi sistemlerimizi titizlikle geliştirdik. Güvenebileceğiniz bilgilere göz açıp kapayıncaya kadar ulaşabilmeniz için insanlar, yerler ve nesneler hakkında milyarlarca bilgiden oluşan bir bilgi tabanı oluşturduk.

Günümüzde üretken yapay zekanın sunduğu olanaklar sayesinde Arama, hayal ettiğinizden daha fazlasını yapabiliyor. Artık aklınızda ne varsa ya da ne yapmanız gerekiyorsa yapay zekaya sorabiliyorsunuz; Arama sistemlerimizle araştırmadan planlamaya ve beyin fırtınasına kadar pek çok şeyi yapabiliyorsunuz.

Tüm bunlar, Google Arama için özelleştirilmiş yeni Gemini modeliyle mümkün oluyor. Gemini’nin çok adımlı akıl yürütme, planlama ve çok modluluk gibi gelişmiş yeteneklerini sınıfının en iyisi Arama sistemlerimizle bir araya getiriyor.

Google Yapay Zeka ile yepyeni bir Android deneyimi

Yapay zekayı Android işletim sistemine entegre ederek telefonunuzu daha akıllı hale getiriyoruz.

Yapay zeka alanında yaşanan gelişmelerle birlikte daha önce eşi görülmemiş bir dönemden geçiyoruz. Bu gelişmeler, telefonlarımızı kullanma şeklimizi de yeniden tanımlıyor. Google Yapay Zeka’nın Android işletim sistemine entegrasyonuyla birlikte milyarlarca Android kullanıcısı artık yepyeni bir deneyime hazır.

Google I/O 2024, yapay zekanın günlük hayatımızdaki entegrasyonunun hızlandığını gösteriyor. Gemini ve diğer yapay zeka araçları, iş akışlarımızı kolaylaştırma, bilgiye erişimimizi hızlandırma ve yaratıcılığımızı geliştirme potansiyeline sahip. Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir