Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. iMessage’ı Android’e Sunbird geri döndü

iMessage’ı Android’e Sunbird geri döndü

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
74 0
Sunbird

Geçen yılın sonlarında çeşitli güvenlik açıkları nedeniyle kullanımdan kaldırılan Sunbird ‘ün Android için iMessage uygulaması, Nisan ayı başında yeniden kullanıma sunulacak. Geliştirici, uygulamada yer alan ve mesajların şifrelenmeden saklanması gibi önemli güvenlik açıklarını giderdiğini duyurdu.

Sunbird, Apple’ın iMessage hizmetinin “mavi baloncuklar” da dahil olmak üzere Android telefonlarda kullanılmasını sağlayan bir uygulama. Kasım ayında, bir grup güvenlik araştırmacısı tarafından Sunbird’de kritik güvenlik açıkları keşfedildi. Bu açıklar, mesajların şifrelenmeden saklanması ve kullanıcıların medyasının Google’ın Firebase bulut depolama hizmetinde korunmasız şekilde depolanması gibi problemleri içeriyordu.

İlginizi çekebilir; Spotify, yapay zeka özelliğini devreye alıyor!

Sunbird, bu sorunları gidermek için yeni bir mimariye geçiş yaparak AV2 olarak adlandırılan yeni mimari, mesajların geçici olarak depolanması için Firebase’i kullanmıyor ve kullanıcıların şifrelenmemiş mesajlarının asla diskte veya veritabanında saklanmadığını garanti ediyor. Sunbird ‘ün arkasındaki ekip, “Mesajlar iMessage ve RCS/Google Messages ağlarına aktarılmak üzere şifreleri çözüldüğünde, bu durumda yalnızca kısa bir süre bellekte bulunacağını” belirtti.

Geliştirici, Sunbird ‘ün geliştirme sürecini ve güvenliğini iyileştirmek için yeni personel aldığını ve Cipher adlı bir siber güvenlik şirketiyle iş birliği yaptığını da açıkladı. Cipher tarafından yapılan kalem testleri sonucunda herhangi bir kritik güvenlik sorunu bulunmadı.

Sunbird ‘ün yeniden yayını, Android kullanıcılarına iMessage’ın keyfini güvenli bir şekilde çıkarma imkanı sunacak. Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir