Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Intel Lunar Lake serisi mobil işlemciler tanıtıldı!

Intel Lunar Lake serisi mobil işlemciler tanıtıldı!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
39 0
Intel-Lunar-Lake-jpg

Intel, Computex 2024’te yeni Lunar Lake işlemci mimarisini tanıttı. Bu mimari, dizüstü bilgisayarlarda yapay zeka ve oyun performansını artırmayı hedefliyor. Lunar Lake, CPU, GPU ve NPU’yu birleştiren 120 TFLOPS’a (Saniyede Trilyon İşlem) kadar güce sahip.

Intel, Lunar Lake ile pazar liderliğine oynuyor. Michelle Johnston, “Performansta, grafiklerde ve yapay zekada kazanacağız” diyor. Lunar Lake, x86 mimarisini yeniden şekillendirerek kullanıcıların bilgisayarlarını yapay zeka ile kullanma biçimini değiştirecek.

Yeni Mikro Mimari ve Özellikler

intel-lunar-lake-serisi-computex-20242

Lunar Lake, yeni bir bilgi işlem katmanı sunuyor. Sekiz çekirdekli (dört E ve dört P), hibrit bir mimari. İki kanalda 32 GB’a kadar ayrılmış bellek desteği var.

Performans çekirdekleri 2,5 MB L2 ve 12 MB paylaşımlı L3 önbelleğe, verimlilik çekirdekleri ise 4 MB paylaşımlı L2 önbelleğe sahip. Bu, daha uzun pil ömrü vaat ediyor.

İlginizi çekebilir; AMD, yeni ryzen AI 300 dizüstü işlemcilerini duyurdu

NPU 4, multimodal yapı, iş yükleri, işletim sistemi ve uygulama entegrasyonu için geliştirildi. Meteor Lake’e göre %40’a kadar daha düşük enerji tüketiyor. Bağlantı özellikleri arasında Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, Thunderbolt 4 ve PCIe 5.0 yer alıyor.

Güçlü Oyun ve Yapay Zeka Performansı

Yeni Xe2 GPU, oyunlarda %80’den fazla, yapay zeka uygulamalarında ise beş kat üstünde performans artışı sağlıyor. 8K HDR 60fps veya üç 4K HDR 60fps monitör desteği sunuyor.

Ekran İçeriği Kodlama ve VVC teknolojileri, akış ve görüntü paylaşımını iyileştiriyor. Ayrıca dosya boyutlarını küçültüyor.

Lunar Lake NPU, yapay zeka kaynaklarını yerel olarak kullanırken %73 daha düşük gecikme süresi ve daha iyi gizlilik vaat ediyor.

intel-lunar-lake-02201626823021

2025’e kadar 350’den fazla kaynak ve algoritmanın gelmesi bekleniyor. 500’den fazla AI modeli şu anda Core Ultra işlemciler tarafından destekleniyor.

Sonuç olarak, Intel Lunar Lake sayesinde dizüstü bilgisayarların yapay zeka ve oyun performansını bir üst seviyeye taşımayı hedefliyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir