Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Intel ve AMD dahil bir çok teknoloji devi Nvidia’ya rakip oluyor

Intel ve AMD dahil bir çok teknoloji devi Nvidia’ya rakip oluyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
48 0
intel

Önde gelen teknoloji şirketleri AMD, Intel, HPE, Broadcom, Cisco, Google, Meta ve Microsoft, Nvidia’nın NVLink ara bağlantılarına alternatif olacak yeni bir standart üzerinde çalışmaya başladı. “Ultra Accelerator Link” (UALink) olarak adlandırılan bu yeni standart, özellikle yapay zeka uygulamalarında grafik işlemcileri (GPU) arasındaki veri aktarımını hızlandırmayı hedefliyor.

Konsorsiyum, veri merkezlerindeki GPU’lar arasında, bilhassa yapay zeka uygulamalarına yönelik olanlar için, verilerin daha hızlı alışverişine olanak tanıyan bir standart geliştirmeyi amaçlıyor. UALink, Nvidia’nın bu tür uygulamalar için yaygın olarak kullanılan NVLink’inin rakibi olacak. Bu teknoloji, bellek modülleri arasında doğrudan veri aktarımı sağlayarak PCIe bağlantılarına kıyasla çok daha hızlı veri transferine imkan tanıyacak.

İlginizi çekebilir; ADATA ve XPG, akıllı teknoloji ve sürdürülebilirlik çözümleri ile Computex 2024’te

Henüz standartla ilgili birçok ayrıntı bilinmiyor ancak konsorsiyum, bu yılın üçüncü çeyreğine kadar spesifikasyonun 1.0 versiyonunu tamamlamayı hedefliyor. İlk şirketlerin de bu süre zarfında UALink’i kullanmaya başlaması bekleniyor. Standart, 1024 hızlandırıcıyı tek bir kümede birbirine bağlamayı mümkün kılacak.

Şu anda işbirliği yapan şirketlerin tümü, sunucular ve yonga setleri gibi kendi yapay zeka altyapısı bileşenlerini üretiyor. Ancak AMD gibi şirketlerin ürettiği hızlandırıcılar, henüz diğer şirketlerin donanımlarıyla tam uyumlu çalışmıyor. Nvidia ise NVLink ve kendi altyapısıyla tam bir ekosisteme sahip. Şirketler, kendi standartlarını geliştirerek yapay zeka alanındaki rekabette Nvidia’ya daha iyi meydan okumayı umuyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir