Teknoloji Kampüsü

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Haberler
 4. »
 5. iOS 17.4 yayınlandı; İşte yenilikler

iOS 17.4 yayınlandı; İşte yenilikler

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 4 dk okuma süresi
115 0
ios-17

Apple iOS’un yeni sürümü olan iOS 17.4 kararlı sürümünü yayınladı. Peki yeni güncelleme neler sunuyor? İşte detaylar. Yazılım birkaç haftadır beta test aşamasındaydı, geçtiğimiz Salı (27) RC (Release Candidates) sürümüne kavuştu ve şimdi uyumlu iPhone’lara sahip tüm kullanıcıların kullanımına sunuldu.

Yeni sürüm, Apple’ın mobil işletim sisteminde son dönemde yapılan en büyük güncellemelerden biri ve pratikte yeni bir döneme işaret ediyor. Avrupalı yasa koyucuların baskısı nedeniyle işletim sistemi her zamankinden daha açık hale geldi.

iOS 17’nin Beta 4 sürümünde kullanıcılar üçüncü taraf uygulamaları, yani App Store dışında bulunan uygulamaları yükleyebilecekler. Şirketin kendisi bunu bu yıl 25 Ocak’ta duyurdu.

İlginizi çekebilir; Facebook, Instagram ve Threads’e erişim sorunları yaşandı!

Yeni özellikle birlikte, güncellemeyi yükleyen kullanıcılar uygulamalar içinde kendi ödeme hizmeti sağlayıcılarını da seçebiliyor. Ayrıca iPhone’un varsayılan tarayıcısını değiştirmek de artık mümkün. Ayrıca, ekosistem dışındaki harici sitelerde abonelik ve diğer işlemleri yapmak da artık mümkün.

İyi haberlere rağmen Apple’ın açıklığı şimdilik oldukça kısıtlı. Yeni kurallar yalnızca Avrupa bloğundaki 27 ülkede geçerli ve diğer pazarlarda yaygınlaştırılmaması gerekiyor.

iOS 17.4’te daha fazla yeni özellik

ios-17-4

iOS 17.4, dünyanın diğer bölgelerindeki kullanıcılar için başka önemli değişikliklere de sahip. Örneğin, yazılım CarPlay için yeni seçenekler içeren bir panel sunuyor.

En önemli güvenlik güncellemelerinden biri iMessage için yapıldı. Mesajlaşma uygulamasına, Apple’a göre şimdiye kadarki en etkili koruma yöntemi olan kuantum sonrası şifreleme protokolü (PQ3) verildi.

Aşağıda iOS 17.4’teki diğer yeni özelliklere göz atın:

 • iPhone 15’te döngü sayısı, pil üretim tarihi ve daha fazlası dahil olmak üzere cep telefonu pil sağlığı hakkında daha fazla gösterge;
 • Anka kuşu, mantar, olumsuz bir şekilde sallanan kafa, limon ve kırık zincir gibi emojiler için yeni görseller;
 • Çalınan Aygıt Koruması özelliğinde iyileştirmeler;
 • Podcast’ler ve Canlı Etkinlikler uygulamasında ses deşifreleri;
 • Arayan Kimliği, Apple tarafından doğrulanmış şirketlerin konum adını, logosunu ve departmanını görüntüler;
 • Apple Pay’i kabul etmeyen işletmelerde bile Safari Otomatik Doldurma özelliğini kullanarak cüzdan numaranızı girerek Apple Cash ile ödeme yapabilme;
 • İşletmelerle iletişim kurma hizmeti olan İşletmeler için Mesajlar artık sipariş durumu, uçuş bildirimleri, dolandırıcılık uyarıları ve daha fazlası hakkında bilgi gösteriyor;
 • iCloud’un Cihazları Bul özelliğinde kişi fotoğraflarını göstermeyen bir hata düzeltildi;
 • Çift SIM kullanıcıları için birincil telefon numarasının ikincil olarak değiştiği ve mesaj alan gruplardaki kişiler tarafından görülebildiği bir hata düzeltildi;
 • Mesajları okuyabilmesi için Siri’de iyileştirmeler.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
1
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir