Teknoloji Kampüsü

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Haberler
 4. »
 5. iOS 17 için Etkileşimli Widget’lar Nasıl Kullanılır?

iOS 17 için Etkileşimli Widget’lar Nasıl Kullanılır?

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 6 dk okuma süresi
119 0
iOS-17

iOS 17 için Etkileşimli Widget’lar Nasıl Kullanılır? Etkileşimli widget’ları kullanmak için makalemize yakından bakabilirsiniz. Etkileşimli widget’lar, iOS 17‘de widget’larınızla doğrudan ana ekrandan etkileşim kurmanızı sağlayan yeni bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Widget özelliği ile ilişkili uygulamayı açma ihtiyacını ortadan kaldırdığı için büyük bir zaman tasarrufu sağlayabilir.

Etkileşimli widget’ları kullanmak için:

 • Simgeler sallanmaya başlayana kadar ana ekranda herhangi bir yere dokunun ve basılı tutun.
 • Bir widget eklemek için ekranın sol üst köşesindeki “+” düğmesine dokunun.
 • Mevcut widget’ların listesine göz atın ve eklemek istediğinizi seçin.
 • Widget’ın boyutunu seçin ve “Widget Ekle “ye dokunun.
 • Widget ana ekranınıza eklendikten sonra, etkileşimde bulunmak için üzerine dokunun.
ios-17-interactive-widgets

İşte etkileşimli widget’ların nasıl kullanılacağına dair bazı örnekler:

    Müzik widget’ı: Müzik uygulamasını açmadan çalın, duraklatın, atlayın ve önceki parçalara geri dönün. Widget’ı ayrıca ses seviyesini ayarlamak, yeni bir çalma listesi oluşturmak veya müzik kitaplığınızı karıştırmak için de kullanabilirsiniz.

    Podcast’ler widget’ı: Podcast’ler uygulamasını açmadan oynatın, duraklatın, atlayın ve önceki bölümlere geri dönün. Widget’ı ayrıca yeni podcast’lere abone olmak, bölümleri oynatıldı olarak işaretlemek ve bölümleri silmek için de kullanabilirsiniz.

    Anımsatıcılar widget’ı: Anımsatıcılar uygulamasını açmadan anımsatıcıları tamamlandı veya tamamlanmadı olarak işaretleyin, yeni anımsatıcılar ekleyin ve yaklaşan anımsatıcıları görüntüleyin. Widget’ı hatırlatıcıları ertelemek veya silmek için de kullanabilirsiniz.

    Home widget’ı: Ev uygulamasını açmadan akıllı ev cihazlarınızı kontrol edin. Işıkları açıp kapatabilir, termostatı ayarlayabilir, kapıları kilitleyip açabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

    Takvim widget’ı: Takvim uygulamasını açmadan yeni etkinlikler oluşturun, yaklaşan etkinlikleri görüntüleyin ve mevcut etkinlikleri düzenleyin. Widget’ı farklı takvim görünümleri arasında geçiş yapmak ve etkinlik aramak için de kullanabilirsiniz.

    Hava durumu widget’ı: Hava Durumu uygulamasını açmadan mevcut hava koşullarını, hava tahminlerini ve hava kalitesi endeksini görüntüleyin. Widget’ı ayrıca favorilerinize konum eklemek ve hava durumu uyarılarını görüntülemek için de kullanabilirsiniz.

ios-17

İnteraktif widget’ları kullanmak için bazı ek ipuçları:

 • Bir widget’ı yeniden boyutlandırmak için, hızlı eylemler menüsü görünene kadar widget’a dokunup basılı tutun. Ardından, “Widget’ı Düzenle “ye dokunun.
 • Bir widget’ı taşımak için, sallanmaya başlayana kadar üzerine dokunup basılı tutun. Ardından, istediğiniz konuma sürükleyin.
 • Bir widget’ı silmek için, hızlı eylemler menüsü görünene kadar üzerine uzun dokunun. Ardından, “Widget’ı Kaldır “a dokunun.

iOS 17’de kilit ekranına etkileşimli widget’lar da ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • En soldaki kilit ekranı sayfasına kaydırın.
 • “Özelleştir” düğmesine dokunun.
 • Bir widget eklemek için ekranın sağ üst köşesindeki “+” düğmesine dokunun.
 • Mevcut widget’ların listesine göz atın ve eklemek istediğinizi seçin.
 • Widget’ın boyutunu seçin ve “Widget Ekle “ye dokunun.

Widget kilit ekranınıza eklendikten sonra, etkileşimde bulunmak için üzerine dokunabilirsiniz.

Aynı uygulama için birden fazla widget kullanabilirsiniz. Örneğin, ana ekranınızda albüm resmini ve çalma kontrollerini gösteren büyük bir müzik widget’ınız ve kilit ekranınızda şarkı adını ve sanatçıyı gösteren daha küçük bir müzik widget’ınız olabilir.

Ana ekranınızda yer kazanmak için widget’ları üst üste koyabilirsiniz. Bunu yapmak için bir widget’ı diğerinin üzerine sürükleyin. Daha sonra yığındaki farklı widget’ları görüntülemek için yukarı veya aşağı kaydırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir; iPhone 15 Pro Max Kullanıcıları, Ekran Yanması Sorunu Yaşıyor!

Bazı interaktif widget’ların görünümünü özelleştirebilirsiniz. Örneğin, arka planın rengini veya metnin yazı tipini değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, widget’a uzun dokunun ve ardından “Widget’ı Düzenle “ye dokunun.

Etkileşimli widget’lar iOS 17’de zamandan tasarruf etmenize ve daha üretken olmanıza yardımcı olabilecek yeni ve güçlü bir özelliktir. Yukarıdaki ipuçlarını takip ederek etkileşimli widget’ları en iyi şekilde nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. iOS 17’de Etkileşimli Pencere Öğelerinin nasıl kullanılacağına ilişkin bu kılavuzu yararlı bulacağınızı umuyoruz, herhangi bir yorumunuz, ipucunuz veya sorunuz varsa lütfen aşağıya bir yorum bırakın ve bize bildirin.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir