Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. iPhone’lara App Store Dışından Uygulama Yüklenebilecek

iPhone’lara App Store Dışından Uygulama Yüklenebilecek

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
126 0
app-store-iphone

Apple, iPhone’u oyunların veya uygulamaların App Store dışından indirilmesine ve yüklenmesini hayata geçiriyor.

Bloomberg gazetecisi Mark Gurman’ın haber bültenine göre, “sideloading” olarak bilinen uygulama 2024 yılının ilk yarısından itibaren devreye girecek. Muhtemelen gelecekteki bir iOS güncellemesiyle gelmesi bekleniyor.

Ancak bu değişiklik en azından başlangıçta Avrupa Birliği (AB) topraklarıyla sınırlı kalabilir. Çünkü bölgedeki mevzuat, şirketin kendi mobil mağazası dışındaki kaynaklardan uygulama yükleme imkanı sunmasını zorunlu kılacak.

Kasım 2022’de onaylanan AB Dijital Piyasalar Yasası, bir platformun “bekçileri” olarak sınıflandırılan şirketlerin, ekosistemlerini diğerlerinin entegre bir şekilde çalışabileceği şekilde değiştirmesi gerektiğini belirtiyor. Yasa resmi olarak Mart 2024’te yürürlüğe girecek.

app-store

Topluluk tarafından çok talep edilen iPhone 3.parti mağaza, yeni AB mevzuatına saygı gösterirken Apple tarafından “yüksek düzeyde kontrol edilen bir sistem” olması beklenecek.

Şirket, kullanıcılar için minimum güvenliği garanti etmek amacıyla bu özelliğe her zaman karşı olduğunu beyan etmiştir, çünkü uygulamaları harici olarak yüklemek, kötü amaçlı yazılımlara açılan bir kapı ve siber suçlular tarafından dolandırıcılıkların uygulanması anlamına da gelebilir.

İlginizi çekebilir; Microsoft Fotoğraflar, Arka Plan Çıkarma Özelliğini Test Ediyor

Google Play Store dışından uygulama yüklemek Android’de birkaç yıldır mümkündü. Hem APK uzantılı dosyaları doğrudan çalıştırarak hem de Amazon Appstore veya akıllı telefon üreticilerinin kendileri tarafından sağlananlar gibi diğer uygulama mağazaları aracılığıyla uygulamalara erişilebiliyor.

Ancak ilk durumda süreç daha uzundur ve olası enfeksiyonlardan ya da cihazda meydana gelebilecek hasarlardan sorumlu olmayı kabul eden tüketicinin onayını gerektiriyor.

Kısa bir süre önce yayınlanan bir raporda, bu yeni özelliğin iOS 17.2 gibi erken bir tarihte gelebileceği ve beklenen geliş tarihinin Aralık 2023 olduğu öne sürülmüştü.

Ancak bu sürümdeki değişikliğin sadece çalışanlar tarafından kullanılan ve şirketler tarafından yönetilen cep telefonlarında kurumsal uygulamaların dağıtımını kolaylaştırmak için kodda yapılan bir değişiklik olduğunu belirtiyor.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir