Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Kaspersky, antivirüs aracını Linux kullanıcıları için duyurdu

Kaspersky, antivirüs aracını Linux kullanıcıları için duyurdu

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
31 0
Kaspersky

Antivirüs yazılım devi Kaspersky, Linux işletim sistemi kullanıcıları için ücretsiz bir zararlı yazılım tarayıcısı olan Kaspersky Virus Removal Tool’un (KVRT) Linux sürümünü piyasaya sürdü. Şirketin açıklamalarına göre, bu araç Linux sistemlerindeki kötü amaçlı yazılımları, reklam yazılımlarını ve diğer zararlı olabilecek yazılımları tespit edebiliyor ve çoğu Linux dağıtımıyla uyumlu çalışabiliyor.

Kaspersky’nin resmi blogunda yer alan bilgilere göre, KVRT, sistem belleğini, önyükleme dosyalarını, önyükleme sektörlerini ve bir Linux sistemindeki diğer tüm dosyaları tarayabiliyor. Araç ayrıca arşivlenmiş verileri de içeren her tür dosyayla başa çıkabiliyor.

İlginizi çekebilir; Nvidia yapay zeka asistanı Project G-Assist’i tanıttı

KVRT, zararlı bir dosya tespit ettiğinde, bu dosyayı silebiliyor veya karantinaya alabiliyor. Kaspersky, aracın dayandığı veritabanının düzenli olarak güncellendiğini belirtiyor. Ancak en güncel veritabanına sahip olmak isteyenler, aracı her seferinde Kaspersky’nin web sitesinden yeniden indirmek zorunda kalıyor.

Kaspersky, KVRT’nin en etkili şekilde çalışması için aracın root hesabı üzerinden çalıştırılmasını öneriyor. Kullanıcılar, aracı bir kullanıcı arayüzü veya komut satırı aracılığıyla çalıştırabiliyorlar. Ancak şu anda KVRT’nin otomatik olarak kötü amaçlı yazılım taraması yapması mümkün değil.

Bu adım, Linux dünyasında Kaspersky’nin güvenlik çözümlerini daha da yaygınlaştırmasına katkı sağlayacak. Ücretsiz olması ve çok sayıda dağıtımla uyumlu çalışabilmesi, KVRT’yi Linux kullanıcıları için cazip bir seçenek haline getiriyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir