Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Microsoft Bing’i Apple’a Satmaya Çalıştığı Ortaya Çıktı!

Microsoft Bing’i Apple’a Satmaya Çalıştığı Ortaya Çıktı!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
107 0
microsoft-bing

Microsoft’un birkaç yıl önce Apple’a arama motoru olarak Bing’i satmaya çalıştığı ortaya çıktı. Bloomberg, Apple ve Microsoft’un 2020 yılı civarında Bing arama motorunun olası satışı konusunda görüşmelerde bulunduğunu yazdı. Bing daha sonra Apple ürünlerinde varsayılan arama motoru haline gelecekti. Ayrıca Apple bu kararından vazgeçerek Google ile mevcut anlaşmasını uzatmaya karar vermiş.

Bloomberg’e konuşan isimsiz kaynaklar, görüşmelerin hiçbir zaman keşif aşamasının ötesine geçmediğini ve Microsoft yöneticileri ile Apple’ın hizmetlerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Eddy Cue arasında geçtiğini söyledi. Microsoft’un Bing için ne kadar almak isteyeceği ya da arama motorunu neden satmak isteyeceği belli değil. İki şirket Bloomberg’e yorum yapmayı reddetti.

İlginizi çekebilir; Microsoft, Windows 11’e Ücretsiz Yükseltmeyi Sonlandırıyor

Bu satın alma Apple’ı Google’a daha az bağımlı hale getirecekti. Şu anda Google’ın arama motoru Apple’ın cihazlarında varsayılan arama motoru. Apple bunun için Google’dan yılda 4 milyar ila 7 milyar dolar alıyor. Apple, sabit bir ücret ve Google’ın Apple ürünlerinde yapılan aramalardan kazandıklarının bir yüzdesini alıyor.

Kaynaklar, bu milyarlarca dolarlık gelirin anlaşmayı reddetme nedeninin bir parçası olduğunu, ancak Bing’in kalite ve özellikler açısından Google ile nasıl rekabet edebileceği konusunda da endişeler olduğunu söyledi. Örneğin Bing geçici olarak Siri ve Spotlight için varsayılan arama motoru olarak kullanılırken, Google’ın artık tüm Apple hizmetleri için varsayılan arama motoru olduğu biliniyor. Ancak kullanıcılar uygulamalar ve hizmetler için alternatif arama motorları seçebiliyor.

Eylül ayında ABD Adalet Bakanlığı’nın Alphabet’e karşı açtığı davada Google Arama’nın gücünü kötüye kullandığı iddia edildi. Diğer şeylerin yanı sıra, Apple ile varsayılan arama motoru olmak için yapılan milyar dolarlık anlaşma örnek olarak gösterildi. Cue, bu anlaşmanın gücün kötüye kullanımına bir örnek olmadığını savunuyor, ancak Apple’ın Google’ı tam olarak en iyi arama motoru olduğu için kullandığını söylüyor.

Neler düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlar kısmından bize bildirin. Ayrıca yeni gelişmelerden haberdar olmak için lütfen bizi takip etmeye devam edin.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir