Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Microsoft, Windows 10 kullanıcılarına baskıyı artırıyor

Microsoft, Windows 10 kullanıcılarına baskıyı artırıyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
95 0
windows-10

Microsoft, Windows 10 desteğinin yakında sona ereceği konusunda kullanıcıları uyarma sürecine başladı. Konuyla ilgili bir bildirim penceresi son günlerde tüketiciler tarafından masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda görüldü.

Uyarıya göre işletim sistemi desteği 14 Ekim 2025 tarihine kadar devam edecek. O tarihten sonra bilgisayarlar normal şekilde çalışmaya devam edecek, ancak hata düzeltmeleri, güvenlik, sistem optimizasyonu veya yeni özelliklerin eklenmesi için kritik güncellemeleri alamayacak.

Microsoft’un mesajı tüketicilere “sadakatleri” için teşekkür etmenin yanı sıra Windows 11‘e geçişi de öneriyor. Reddit’teki bazı kullanıcılar mesajı aldıklarını gösteren ekran görüntüleri yayınladı.

windows-10

Henüz bilinmeyen güvenlik açıkları kötü niyetli kullanıcılar tarafından istismar edilebileceğinden, eski bir işletim sistemi normalden daha fazla saldırıya uğrama riski taşıyor. Buna ek olarak, platformun performansı doğal olarak en son modelin gerisinde kalmaktadır.

Windows 10 piyasada hala çok popüler

Microsoft’un işi çok zor olacak ve kullanıcıları Windows 10’u terk etmeye ikna etmek için bir uyarı penceresinden çok daha fazlasına ihtiyacı olacak. Platform, halefine kıyasla önemli ölçüde daha yüksek benimsenme oranıyla genel olarak oldukça popüler olmaya devam ediyor.

İlginizi çekebilir; Google, Android 15 beta 1 güncellemesini kullanıma sunuyor

En son sürümün benimsenmesindeki gecikmenin bir kısmı, şirketin eski işlemcilere sahip bir dizi bilgisayarı uyumlu cihazlar listesinden çıkaran teknik özelliklerinde yatıyor.

Bu nedenle bile, son tarihin henüz kesinleşmemiş olması mümkündür: Windows’un eski bir sürümünün popülerliği, şirketin planlarını değiştirmesine ve güncellemelerin “raf ömrüne” biraz daha zaman eklemesine neden olmuş.

Windows XP söz konusu olduğunda, platform hala çoğunlukla şirketler ve devlet kuruluşları tarafından benimsendiğinden, 10 yıldan fazla destek ve hatta ara sıra birkaç acil durum güncellemesi vardı.

Windows 10’un son ana sürümü 21H2 idi ve son uyumlu güncellemesi 2023’ün ortalarında yayınlandı. İşletim sistemi resmi olarak 2015 yılında piyasaya sürülmüştü. Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir