Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Microsoft, Windows 10 ve 11’den Üç Eski Özelliği Kaldırıyor

Microsoft, Windows 10 ve 11’den Üç Eski Özelliği Kaldırıyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
84 0
Microsoft

Windows 10 ve Windows 11’in resmi belgelerinde yakın zamanda yapılan bir güncellemede Microsoft, bazı kullanıcılar tarafından takdir edilen bu özellikler için bir dönemin sonunu işaret eden üç eski hizmetin kaldırıldığını ayrıntılı olarak açıkladı.

Bu hizmetlerin kaldırılması, işletim sisteminde neredeyse 28 yıldır varlığını sürdüren WordPad’in kısa süre önce kullanımdan kaldırılmasının ardından geldi. Microsoft ayrıca artık çok fazla kullanılmayan iki uygulamanın, Maps ve Movies & TV’nin de sona erdiğini duyurdu. Yani Microsoft gerçekten de işletim sistemini temizlemek istiyor gibi görünüyor.

Microsoft diğer üç Windows hizmetinden vazgeçiyor

Durdurulan hizmetler arasında Computer Browser da var. Computer Browser, kökleri MS-DOS dönemine kadar uzanan bir süredir kullanılmaktaydı. Bir ağ üzerindeki cihazları bulmak için tasarlanmıştı, ancak zamanla eski ve her şeyden önce güvensiz hale geldi. Sonuç olarak Microsoft, SMB1 hizmetinin kaldırılmasıyla aynı zamana denk gelecek şekilde Windows 10’da varsayılan olarak Bilgisayar Tarayıcısı hizmetini devre dışı bıraktı.

İlginizi çekebilir; Ticaret Bakanlığından “Kasım İndirimleri” Uyarısı!

Microsoft ayrıca WebDAV (Web Distributed Authoring and Versioning) işlemlerini kolaylaştıran Webclient hizmetini de sonlandıracak. Diğer hizmetlerin aksine Webclient hizmeti Windows’ta varsayılan olarak başlatılmıyor. Her ne kadar bazı kullanıcılar tarafından takdir edilse de, Microsoft bu hizmeti terk etme zamanının geldiğine karar verdi.

Son olarak, MS-DOS dönemine kadar uzanan ve artık geçmişin bir kalıntısı olarak kabul edilen bir protokol olan Remote Mailslots’un ortadan kalktığını not ediyoruz. Basit ve güvensiz bir süreçler arası iletişim (IPC) yöntemiydi. Güvenlik ve güvenilirliği artırma taahhüdünün bir parçası olarak Microsoft, Windows 11 Insider Preview Build’de Remote Mailslot protokolünü varsayılan olarak devre dışı bıraktı.

Windows 10 ve 11’e yükseltme yapmayı planlayan ve hala bu sistemleri kullananlar için artık alternatifler aramanız gerekecek. Bu özelliklerin henüz kaldırılmadığını, sadece durdurulduğunu belirtmek önemlidir. Bu, şu an için Windows’ta bulunmaya devam edecekleri, ancak Microsoft’un yeni özellikler eklemeyeceği veya aktif olarak desteklemeyeceği anlamına geliyor. Yani artık her an tamamen ortadan kalkabilirler.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir