Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. NASA Binlerce Kişinin İsmini Uzaya Taşıyacak!

NASA Binlerce Kişinin İsmini Uzaya Taşıyacak!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
37 0
nasa

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Ekim 2024’te Jüpiter’in uydusu Europa’yı araştırmak üzere Europa Clipper görevini başlatmayı planlıyor. Uzay ajansı, astronomi meraklılarının doğrudan uzaya bir ‘şişe içinde mesaj‘ göndermelerine olanak tanıyan bir kampanya yürütecek.

Şişedeki Mesaj kampanyası, sıradan insanlara Europa Clipper görevinin başlatılmasının ardından uzaya gönderilecek silikon bir mikroçip üzerine isimlerini gönderme şansı sunuyor. Mikroçip yaklaşık 2.6 milyar kilometre yol kat ederek Mars’ın çok ötesindeki Jüpiter’in buzlu uydusuna ulaşacak ve burada yörünge aracı Europa’nın yüzeyindeki donmuş okyanus hakkında daha fazla bilgi edinecek.

YouTube video

Kampanyaya katılmak isteyenler 31 Aralık 2023 tarihine kadar isimlerini kaydettirebilecekler; Kasım ayının ikinci haftası itibariyle yaklaşık 700.000 kişi isimlerini kaydettirmiş durumda. Her bir isim NASA’nın Jet İtki Laboratuarında üretilen bir mikroçip üzerine kazınacak – mikroçip çok küçük, yaklaşık 10 sentlik bir madeni para büyüklüğünde.

İlginizi çekebilir; Google Mesajlar, Fotoğrafların Kalitesini Artırıyor

“Halk her gün isimlerini uzayın derinliklerine, Mars’ın ötesine, Jüpiter’e ve uydusu Europa’ya gönderme fırsatına sahip olmuyor. Ancak NASA’nın Europa Clipper’ı ile bu fırsata sahipsiniz: isimler, donmuş bir dış tabakanın altında bir okyanusun saklandığı bu buzlu aya 2,6 milyar mil (2,6 milyar kilometre) yolculuk ederken uzay aracında seyahat edecek” denildi.

Adınız uzayda

ABD ajansının açıklamasına göre, NASA’nın Jet İtiş Gücü Laboratuvarı’nın Mikro Cihaz Laboratuvarı’ndaki teknisyenler isimleri küçük bir silikon mikroçip üzerine kazımak için bir elektron ışını kullanacak. Sonuç olarak, her bir metin satırı yaklaşık 75 nanometre ya da bir saç telinin yaklaşık 1/1000 genişliğinde yazılacak.

Mikroçip, üzerinde Amerikalı şair Ada Limon’un ‘Gizeme Övgü’ şiirinin gravürü bulunan metal bir plakaya eklenecek. Plaket yörünge aracının dışına yerleştirilecek ve böylece Jüpiter’in uydusu üzerinde yaklaşık 800 milyon kilometre sürecek 50 uçuş gerçekleştirecek. Ayrıca kullanıcılar isimlerini kaydettirerek isimlerinin bir şişe üzerindeki resmini de indirebilecekler.

“[Kampanya] ‘Şişedeki Mesaj’ NASA’nın güneş sistemimizi ve ötesini keşfeden uzay araçlarına ilham verici mesajlar gönderme geleneğine dayanıyor. Program, tıpkı Voyager sondasının 1977’de yaptığı gibi, Dünya’daki yaşamın çeşitliliğini yansıtan ses ve görüntülerden oluşan bir zaman kapsülü göndererek dünyanın dört bir yanındaki insanların hayal gücünü harekete geçirmeyi amaçlıyor.”

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir