Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Türkiye’nin En Gözde Dizi ve Film Platformu Açıklandı: Netflix’te Büyük Gerileme!

Türkiye’nin En Gözde Dizi ve Film Platformu Açıklandı: Netflix’te Büyük Gerileme!

JustWatch, 2023'ün başındaki pazar payı analizini duyurarak en gözde platformları belirledi. Disney+ piyasaya girişiyle birlikte Netflix ve BluTV'nin paylarını azalttı.

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
38 0
Netflix

Ücretli dijital içerik platformları, Türkiye’de sayıca sınırlı olmasına rağmen, aralarında yoğun bir rekabet yaşanmaktadır. Yerli platform olan BluTV, bu rekabetin çoğunlukla lideri olurken, dünya çapında en büyük dijital içerik platformu Netflix, Türkiye’de BluTV’nin hemen arkasında ikinci sırada bulunuyor.

Rekabet çoğunlukla bu ikili arasında devam ederken bugün, JustWatch tarafından açıklanan verilere göre 2023’ün ilk çeyreğinde zafer kazanan platform belirlendi. BluTV, Türkiye’deki liderliğini sürdürüyor.

Netflix ‘in gerilediği pazarda BluTV Liderliğini Koruyor!

BluTV liderliğini korumaya devam ederken JustWatch‘un verilerine göre Netflix, 2023’ün ilk çeyreğinde %27’lik pazar payı elde etti. Dev platform, 2021’in son çeyreğinde %29’luk paya sahipti. Uzun süredir lider olan BluTV, son üç aylık dönemde %38’lik pazar payı elde etti. Bu oran, 2021’in son çeyreğinde %42 idi. Başka bir önemli gerileme de MUBİ’de yaşandı. 2021’de %7’lik paya sahip olan MUBİ, son üç ayı %4’lük pazar payıyla tamamladı.

Bu düşüşlerin temel nedeni olarak 2022 yazında Türkiye pazarına giren Disney+ gösterildi. Disney+ son üç ayda %9’luk pazar payına ulaştı. Disney+’ın Türkiye’de henüz ilk yılını bile doldurmadığını göz önünde bulundurursak, başarısının etkileyici olduğunu belirtmek gerekir.

What’s your Reaction?
18
9
1
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir