Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Nokia 14.000 Kişiyi İşten Çıkarmayı Planlıyor

Nokia 14.000 Kişiyi İşten Çıkarmayı Planlıyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
104 0
nokia

Finlandiyalı ağ şirketi Nokia, 2026 yılına kadar 9.000 ila 14.000 arasında kişiyi işten çıkarmayı planlıdığını duyurdu. Şirket, hızlı bir şekilde toparlanması beklenmeyen 5G ekipmanlarına olan talebin düşmesi nedeniyle bunu gerekli gördüğünü söylüyor.

Nokia’nın “stratejik ve operasyonel değişiklikleri” duyurduğu basın açıklamasına göre, Nokia’nın mevcut çalışanlarının yüzde 16’sı önümüzdeki üç yıl içinde işten çıkarılacak. Şu anda ağ şirketinin yaklaşık 86.000 çalışanı var ve bu sayı 2026’nın sonuna doğru 72.000 ila 76.000 arasında olacak. Şirket bu sayede 800 milyon Euro ile 1,2 milyar Avro arasında bir tasarruf sağlamayı umuyor. CEO Pekka Lundmark Reuters’e yaptığı açıklamada, işten çıkarmaların tam olarak nerede yapılacağının belli olmadığını, ancak şirketin araştırma ve geliştirme departmanını mümkün olduğunca sağlam bırakmak istediğini söyledi.

İlginizi çekebilir; WhatsApp Tek Cihazda İki Hesap Kullanma Özelliğini Yayınladı

Toplu işten çıkarmaların nedeni 5G ekipmanlarına olan talebin düşmesi. Lundmark Reuters’e, en büyük pazarı olan Kuzey Amerika’da 5G ekipmanlarının net satışlarının geçen çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 40 düştüğünü bildirdi. Avrupa’daki birçok şirketin de 5G ekipmanlarında kesintiye gittiği bildiriliyor. Nokia, bu pazarlarda azalan gelirleri bir şekilde dengelemek için son zamanlarda talebin daha yüksek olduğu ancak marjların çok daha düşük olduğu Hindistan’a daha fazla odaklanıyor. Şirketin üç aylık kârı geçen yıl her seferinde beklenenden daha düşük oldu.

nokia

Lundmark’a göre sektörün veri trafiğindeki büyümeye ayak uydurabilmesi için orta bant cihazlara daha fazla yatırım yapması gerekiyor. Nokia CEO’suna göre bunun nedeni şu anda birçok telekom sağlayıcısının daha ucuz olduğu için hala düşük frekans bantlarını kullanıyor olması. Lundmark’a göre ancak orta bant frekansları norm haline geldiğinde pazar toparlanabilir. Üst düzey yönetici, “Orta ve uzun vadeye inanmaya devam ediyoruz, ancak pazarın hızla toparlanması için bekleyip dua etmeyeceğiz” dedi. Bu nedenle kârlılığı korumak için şimdi önlem almaya karar verdi.

Şirket, 5G ekipmanlarına yönelik hayal kırıklığı yaratan talebe rağmen, kısmen bulut bilişim ve yapay zekâ nedeniyle ağ ekipmanlarına yönelik talebin mevcut çeyrekte artmasını bekliyor. Reuters, Nokia’nın bu nedenle tüm yıl görünümünü düşürmediğini yazıyor.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir