Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Nokia 3D ses ve video görüşmesi sağlayan teknoloji geliştirdi

Nokia 3D ses ve video görüşmesi sağlayan teknoloji geliştirdi

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
23 0
nokia

Nokia, telefon görüşmelerini bir üst boyuta taşıyacak yeni bir teknoloji geliştirdi. “Sürükleyici ses ve video” olarak adlandırılan bu yenilik, üç boyutlu bir efekt ekleyerek arama deneyimini daha gerçekçi hale getiriyor.

Nokia CEO’su Pekka Lundmark, Finlandiya’nın Dijitalleşme ve Yeni Teknolojiler Büyükelçisi Stefan Lindström ile yaptığı tanıtım görüşmesinde yeni teknolojiyi sergiledi. Şirket, 3D arama teknolojisinin yakın zamanda standart hale gelmesini bekliyor ve şebeke sağlayıcıları, yonga seti üreticileri ile telefon üreticilerini bu özelliği ürünlerine entegre etmeye teşvik ediyor.

İlginizi çekebilir; Discord üzerinden para kazanma dönemi başlıyor!

Nokia’nın geliştirdiği sürükleyici arama teknolojisi, Google’ın Project Starline’ına benzer bir deneyim sunmayı hedefliyor, ancak daha az gereksinime sahip. Yeni sistem sayesinde kullanıcılar, sadece karşı taraftaki konuşmacıyı duymakla kalmayacak, aynı zamanda bulunduğu ortamı da görselleştirebilecek.

Nokia Başkanı Jenni Lukander, “Bugün akıllı telefonlarda ve PC’lerde kullanılan monofonik telefon sesinin tanıtılmasından bu yana canlı sesli arama deneyimindeki en büyük sıçrama” diye konuştu.

Sürükleyici arama teknolojisinin bir diğer avantajı ise özel ses cihazları gerektirmemesi. 3D efektinin yaratılması için sadece stereo mikrofon kurulumuna ihtiyaç duyuluyor ki bu neredeyse tüm yeni akıllı telefonlarda zaten mevcut.

Normal 5G özellikli akıllı telefonlarla uyumlu olacak yeni sistem, kişiden kişiye görüşmelerin yanı sıra konferans görüşmelerinde de kullanılabilecek. Nokia, yeni teknolojiyi lisanslamayı ve birkaç yıl içinde halka sunmayı planlıyor.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir