Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Nvidia, Apple’ı geçti: Şirketin piyasa değeri 3 trilyon doları aştı

Nvidia, Apple’ı geçti: Şirketin piyasa değeri 3 trilyon doları aştı

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
43 0
nvidia

Nvidia, yaklaşık 1,8 trilyon dolar değer kazanarak piyasa değerini 3 trilyon doların üzerine çıkardı ve bu süreçte teknoloji devi Apple’ı’i geride bıraktı. Santa Clara, Kaliforniya merkezli çip üreticisinin hisseleri, yapay zeka görevlerine güç sağlayan çiplere olan yoğun talep nedeniyle bu yıl yüzde 147 oranında arttı.

Çarşamba günü yüzde 5,2’lik artışla 1.224,40 dolara yükselen Nvidia hisseleri, şirketin piyasa değerini 3 trilyon doların üzerine taşıdı. Böylece Nvidia, piyasa değeri açısından Apple’ı geride bırakarak ilk kez dünyanın en değerli teknoloji şirketi unvanını elde etti. 2002 yılından bu yana Apple’dan daha değerli olan Nvidia, o dönemde her iki şirketin de değeri 10 milyar doların altındaydı.

insansı robot

İlginizi çekebilir; Apple, yapay zeka gücünü artırmak için OpenAI ile işbirliğine gidiyor

Nvidia CEO’su Jensen Huang, yapay zeka teknolojilerindeki ilerlemelerin yeni bir sanayi devrimini temsil ettiğini ve Nvidia’nın bu alanda öncü rol oynayacağını belirtti. Şirketin yapay zeka hızlandırıcılarını her yıl yükseltmeyi planladığını ifade eden Huang’ın serveti, hisse senedi kazancıyla 107,4 milyar dolara yükseldi.

CFRA Research analistleri, yapay zeka alanındaki bu “deniz değişiminin” henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve Nvidia’nın daha da yüksek seviyelere ulaşabileceğini düşünüyor.

Nvidia, büyük yapay zeka harcamalarından en fazla yararlanan şirket olarak öne çıktı. Wall Street analistleri, hisseleri hızla yükselen Nvidia’nın Microsoft’u da geçerek dünyanın en değerli şirketi unvanını almasının sadece bir zaman meselesi olduğunu öngörüyor.

Öte yandan Apple, bu yıl Çin’deki düşen iPhone talebi ve Avrupa Birliği’nden gelen para cezaları nedeniyle baskı altında kaldı. iPhone üreticisine yönelik yatırımcı ilgisinin yavaş yavaş toparlanmasıyla Apple hisseleri 2024 yılı için kısa süre önce pozitif bölgeye geçti.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir