Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. NVIDIA Sohbet Botu “Chat with RTX”i Tanıttı

NVIDIA Sohbet Botu “Chat with RTX”i Tanıttı

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
106 0
NVIDIA

Nvidia, Chat with RTX’in erken bir sürümünü yayınladı. Kullanıcılar bu demo yazılımı kullanarak bilgisayarlarında kişiselleştirilmiş bir yapay zeka sohbet robotu çalıştırabiliyor. Sohbet robotu bu yılın başlarında Las Vegas’ta düzenlenen CES fuarında duyurulmuştu. İşte detaylar.

Şirket bir blog yazısında Chat with RTX’in Nvidia’nın web sitesinden hemen indirilebileceğini doğruladı. Yazılım, en az 8 GB video belleğine sahip bir RTX 30 veya RTX 40 gpu’su olan kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Kullanıcının sistemi ayrıca en az 16GB ram’e sahip olmalı ve Windows 11’i yüklemesi gerekiyor.

İlginizi çekebilir; Amazon Prime Video’nun Reklamlı Versiyonu Bu Özelliklerden Mahrum Kalacak!

Nvidia, RTX ile Chat’i Ocak ayında duyurmuştu. Şirket o zaman yazılımın o ay içinde kullanıma sunulacağını söylemişti, ancak bu Şubat ortası oldu. Araç, Nvidia’nın kullanıcıların yerel olarak çalıştırabileceği büyük bir dil modeline dayanıyor. Kullanıcılar dil modelini kendi verilerine ‘bağlayabiliyor’ ve ardından sohbet robotu bu verilerle ilgili soruları yanıtlayabiliyor.

Örneğin, kullanıcılar yerel olarak depolanan metin belgelerini, PDF’leri ve XML dosyalarını sağlayabilir. YouTube videolarının ve oynatma listelerinin URL’lerini yazılıma girmek de mümkündür, ardından yazılım bu videoların transkriptlerini indirir. Bot bu çeşitli verileri analiz edebilir ve ardından kullanıcılar bu konuda sorular sorabilir. Demo yerel olarak çalışıyor ve bunu yapmak için RTX gpu’daki Tensor çekirdeklerini kullanıyor.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın. Bir dahaki sefere görüşmek üzere!

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir