Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Nvidia yapay zeka asistanı Project G-Assist’i tanıttı

Nvidia yapay zeka asistanı Project G-Assist’i tanıttı

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
37 0
nvidia

Nvidia, Computex 2023 etkinliğinde oyuncular için tasarlanan ve oyun deneyimini devrim niteliğinde geliştirebilecek yapay zeka destekli bir kişisel asistan olan Project G-Assist’i tanıttı. Şirketin son RTX teknolojisine dayanan bu yenilikçi özellik, oyunculara kişiselleştirilmiş tavsiyeler, bilgiler ve öneriler sunarak bağlamsal yardım sağlamayı amaçlıyor.

Project G-Assist’in yetenekleri sadece oyunculara yardımcı olmakla sınırlı değil. Asistan, performans ölçümleri hakkında bilgi vererek, grafik parametrelerini donanım özelliklerine göre ayarlayarak, güvenli hız aşırtmaları uygulayarak ve istenen performans hedefini korurken güç tüketimini azaltarak, bir kullanıcının oyun sistemini maksimum performans ve verimlilik için optimize edebiliyor. Böylece oyuncular, ayarları aramak yerine basit bir metin sorgusuyla istediği değişiklikleri yapabilecek.

Nvidia, asistanın yeteneklerini sergilerken Studio Wildcard’ın ARK: Survival Ascended oyunuyla işbirliği yaptı. Project G-Assist, oyuncuların ses veya metin girdilerini oyun ekranındaki bağlamsal bilgilerle birleştirerek kişiselleştirilmiş yanıtlar üretiyor. Yapay zeka, oyunun bilgi veritabanlarına bağlı görüş modelleri ve büyük dil modelleri tarafından destekleniyor.

İlginizi çekebilir; En çok kullanılan tarayıcılar belli oldu

Oyuncular, yaratıkları, nesneleri veya oyunun hikayesini anlamak için yardıma ihtiyaç duyduğunda ya da zorlu hedefler ve bölüm sonu canavarları arasında gezinirken Project G-Assist, yanıtlarını bireysel oyun oturumlarına göre özelleştirerek destek sağlıyor.

Nvidia’nın sunumuna göre, Project G-Assist, Minecraft’taki Copilot benzeri bir deneyim sunuyor. Ses, yapay zekanın ekranda gördükleri veya metin istekleriyle bir oyunu bitirmek için yapay zekadan yardım almak, önümüzdeki birkaç yıl içinde alışmamız gereken yeni bir oyun oynama yöntemi olabilir. Şu anda geliştime aşamasında olan bu yapay zekanın hangi oyunlarda kullanılacağı henüz bilinmiyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir