Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Öğrencilere Vergisiz Telefon ve Bilgisayar Desteği Başlıyor!

Öğrencilere Vergisiz Telefon ve Bilgisayar Desteği Başlıyor!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
42 0
vergisiz-telefon-resmi-gazete

Resmi Gazete‘de yayınlandı. 7 milyonu aşkın üniversite öğrencisini ilgilendiren vergisiz telefon ve bilgisayar desteği, 1 Kasım itibarıyla başlıyor. İşte detaylar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış, açık öğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencilerinin her birine, bir defaya mahsus olmak üzere teknolojik cihaz desteği ve bir yıllık internet desteği sağlanacak.

Bu destek, nihai satış fiyatı 9 bin 500 Türk Lirasını aşmayan mobil telefon cihazlar ile bilgisayar cihazlarının elektronik ortamda düzenlenen faturayla yapılan satın alımlarında kullanılacak.

Kararda yer alan şartlara göre, her öğrencinin bir defaya mahsus olmak üzere kullanabileceği teknolojik cihaz destek tutarı toplamı en fazla 5 bin 500 lira olacak.

İlginizi çekebilir; Yeni RTX 4080 ve RTX 4070 Ekran Kartları Ufukta Görüldü

Söz konusu öğrenciler için sağlanacak internet desteği ise bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca ücretsiz, aylık en fazla 10 gb olacak şekilde yıllık 120 gb olacak.

Edinilen mobil telefon cihazlar, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az 2 tam yıl süreyle sadece destekten yararlanan tarafından kullanılacak.

Kararda yer alan şartların ihlalinin veya desteklerden usulsüz yararlanıldığının tespit edilmesi halinde, yararlanılan destek tutarı, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun”un 51’inci maddesinde belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte destekten yararlanandan geri alınacak.

Bu destek, üniversite öğrencilerinin eğitim-öğretim faaliyetlerinde kullanacakları teknolojik cihazlara erişimini kolaylaştırmayı ve onların eğitim-öğretim süreçlerine daha etkin katılımını sağlamayı amaçlıyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir