Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. One UI 7 uygulama kilidi özelliği ile gelecek

One UI 7 uygulama kilidi özelliği ile gelecek

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
39 0
one-ui-7

Samsung, yaklaşan One UI 7 güncellemesiyle birlikte cep telefonlarına yeni bir güvenlik özelliği ekleyebilir. “Uygulama Kilidi” adı verilen bu özellik, kullanıcılara belirli uygulamalara erişimi kısıtlama imkanı sunacak.

Teknoloji sektöründen bilgi sızdırmalarıyla tanınan Tarun Vats, X (eski adıyla Twitter) hesabından One UI 7’nin test sürümüne ait olduğunu iddia ettiği bir ekran görüntüsü paylaştı. Görüntüde “ikili mesajlaşma” ve “uygulama kilidi” özellikleri dikkat çekiyor.

Yeni özellik, mevcut Güvenli Klasör sisteminden farklı çalışacak. Uygulama kilidi, Play Store’dan indirilen uygulamalara erişimi sınırlandırmayı amaçlıyor. Örneğin, WhatsApp kilitlendiğinde uygulama yalnızca kimlik doğrulaması sonrası açılabilecek. Bu sayede, cihaz sahibinin izni olmadan başkalarının mesajları okuması engellenmiş olacak.

İlginizi çekebilir; Samsung One UI 7, Android 15 ile geliyor!

Hali hazırda Samsung telefonlarda bulunan Güvenli Klasör özelliği, uygulamaların “ikinci bir örneğini” oluşturarak çalışıyor. Bu alan, verilerin şifrelendiği ve sistemin geri kalanından izole edildiği bir bölüm. Ancak bu özellik, bazı uygulamaların tam işlevsel çalışmasını engelleyebiliyor.

Yeni “uygulama kilidi” özelliği ise uygulamanın orijinal sürümünü koruyarak sadece erişimi kısıtlıyor. Böylece kullanıcılar, uygulamaların tüm özelliklerinden faydalanırken aynı zamanda gizliliklerini de koruyabilecekler.

Samsung’un bu yeni özelliği ne zaman kullanıma sunacağı henüz netlik kazanmadı. Ancak teknoloji çevrelerinde, One UI 7’nin Ekim ayında duyurulabileceği konuşuluyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir